Άνετη νίκη-πρόκριση στην Ολλανδία

Ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του έναντι της Τσβόλε, εξασφαλίζοντας το βράδυ της Τετάρτης (18/10) το “εισιτήριο” για τις “32” του Challenge Cup γυναικών, με τη δεύτερη νίκη του επί της ολλανδικής ομάδας, αυτή την φορά εκτός έδρας, με 3-1 σετ (24-26, 23-25, 25-21, 18-25).

Μετά το 3-1 της περασμένης εβδομάδας στο “Μετς” τα “φίνα κορίτσια” ήθελαν δύο σετ για να συνεχίσουν το ευρωπαϊκό τους ταξίδι και τα κατάφεραν με τον ιδανικότερο τρόπο. Στο πρώτο οι πρωταθλήτριες της Α1 βρέθηκαν να χάνουν 21-18 και 23-22, ωστόσο, προηγήθηκαν με 24-23, 25-24 και προηγήθηκαν με 1-0 κλείνοντας το σετ στο 26-24.

“Θρίλερ” ήταν και το δεύτερο σετ, παρότι η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη φάνηκε πως θα είχε πιο εύκολο έργο, μιας και πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (13-8 και 19-14) και στη συνέχεια 23-19.

Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχες με σερί 4-0 ισοφάρισαν (23-23), αλλά η ελληνική ομάδα απάντησε με δύο σερί πόντους και με 25-23 έκανε το 2-0 και ταυτόχρονα “κλείδωσε” την πρόκριση στην φάση των “32” της διοργάνωσης.

Λογικό ήταν στη συνέχεια να υπάρξει χαλάρωση από τις “πράσινες”, με την Τσβόλε να “πατά το γκάζι” στο φινάλε του τρίτου σετ και να μειώνει σε 1-2 με το τελικό 25-21 κι ενώ οι ομάδες ήταν ισόπαλες 20-20.

Στο τέταρτο σετ τα κορίτσια του Παναθηναϊκού κυριάρχησαν και με 25-21 ολοκλήρωσαν με τον ιδανικότερο τρόπο την δεύτερη αναμέτρηση με την Τσβόλε.

Στον επόμενο γύρο οι “πράσινες” θα αντιμετωπίσουν τη Νόβα Γκόριτσα από τη Σλοβενία.//Α.