Δίχως νικητή το Φοίνικας Σύρου – ΑΕΚ

Η ομάδα των “πειρατών” αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2) στο φιλικό παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ, σε μία αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε αργά το βράδυ της Παρασκευής (14/10).

Οι δύο ομάδες δεν ανέδειξαν νικητή στη φιλική αναμέτρηση που έδωσαν την Παρασκευή (14/10), καθώς αμφότερες κέρδισαν από δύο σετ.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στην αναμέτρηση κάνοντας το 5-1, ενώ ο Φοίνικας άργησε να βρει ρυθμό στο παιχνίδι του, μένοντας πίσω με διαφορά 6 πόντων στο 11-5. Ο Ρουμελιωτάκης ήταν αυτός που “ξεκόλλησε” το σκορ και με συνεχόμενες επιθέσεις μείωσε τη διαφορά στο -2 για το 15-13 με καρφί του Παπαδόπουλου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε ρόλο οδηγού, ο Φοίνικας έφτασε στην ισοφάριση στο 21-21 με άσσο του Γαλιώτου και στη συνέχεια στο 22-22 με επίθεση του Ρουμελιωτάκη. Η ΑΕΚ όμως έφτασε πρώτη στους 25 πόντους και έκανε το 1-0.

Το επόμενο σετ κύλησε πιο ισορροπημένα ενώ η διαφορά των δύο ομάδων δεν ξεπέρασε τους τρεις πόντους σε όλη τη διάρκεια. Μάντζιος, Ρουμελιωτάκης και Μανωλάκης σήκωσαν το βάρος της επίθεσης του Φοίνικα, ο οποίος μπήκε σε ρόλο οδηγού από το 10-10 και έπειτα. Η μέγιστη διαφορά ήταν στο 20-17 με μπλοκ του Μανωλάκη, η ΑΕΚ ωστόσο ισοφάρισε στο 20-20 με άσσο του Καβαρινού και προηγήθηκε 22-20, τα λάθη των παικτών της όμως έφεραν και πάλι τον Φοίνικα μπροστά, και έτσι με ένα μπλοκ του Χαραλαμπίδη έγινε το 25-23.

Στο επόμενο σετ, οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη επέβαλαν τον ρυθμό τους μέχρι το 7-6. Το παιχνίδι ισορρόπησε και από το 11-11 μπήκαν οι γηπεδούχοι μπροστά στο σκορ, φτάνοντας στον διπλασιασμό των σετ τους με 25-22.

Το τέταρτο σετ αποτέλεσε μονόλογο του Φοίνικα αφού δεν άφησε περιθώρια, δημιουργώντας συνεχώς αυξανόμενη διαφορά και έτσι το σετ έκλεισε 25-14 και ήρθε η ισοφάριση, οπότε και αποφασίστηκε να λήξει η αναμέτρηση.