Δεν τα κατάφερε ούτε στη Ρουμανία η ΑΕΚ

Η ”Ένωση” αποκλείστηκε από τη συνέχεια του CEV Challenge Cup γυναικών, καθώς γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από την Βολουντάρι στη ρεβάνς του αγώνα του κλειστού του Καματερού.

Η ΑΕΚ δεν φάνηκε έτοιμη να διεκδικήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση μέσα στην Ρουμανία. H ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ πάλεψε και στα τρία σετ, ωστόσο, έχασε με 3-0 σετ (25-21, 25-20, 24-18) και έμεινε εκτός Ευρώπης. Υπενθυμίζουμε η ”ένωση” ήθελε νίκη με 3-0 ή 3-1 για να περάσει στις ”32” καλύτερες ομάδες του CEV Challenge Cup.

Οι ”κιτρινόμαυρες” δεν μπήκαν όπως θα ήθελαν στο πρώτο σετ και η Βολουντάρι πήρε από νωρίς το προβάδισμα, το οποίο διαχειρίστηκαν μέχρι το τέλος του και επικράτησαν εύκολα με 25-21. Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ μπήκε σε θέση οδηγού, ωστόσο, οι Ρουμάνες μείνανε συγκεντρωμένες και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο σετ, κερδίζοντάς το με 25-20. Το τρίτο σετ εξελίχθηκε παρόμοια με το δεύτερο, καθώς οι αθλήτριες της ”Ένωσης” είχαν το προβάδισμα αλλά στα μέσα του σετ δεν είχαν το καθαρό μυαλό να διαχειριστούν την κατάσταση, χάνοντας και αυτό το σετ με 25-18.

Πλέον το σύνολο του Γιουνούς Οτσάλ θα επικεντρωθεί στις εγχώριες διοργανώσεις, αφού δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Βολουντάρι στην φάση των ”64” του CEV Challenge Cup.

Τα σετ: 25-21, 25-20, 25-18.//ΜΛ.