ATHENS GOLDEN CUP: Τα ζευγάρια των προημιτελικών στις γυναίκες

ATHENS GOLDEN CUP: Τα ζευγάρια των προημιτελικών στις γυναίκες

Ολοκληρώθηκαν οι όμιλοι στο ταμπλό των γυναικών στο “ATHENS GOLDEN CUP” και έγιναν γνωστά τα ζευγάρια της προημιτελικής φάσης.

Με μοναδική εξαίρεση τον τρίτο όμιλο όπου όλα είχαν κριθεί από την Πέμπτη (13/07), στους άλλους τρεις ομίλους τα εισιτήρια για την 8αδα δόθηκαν μέσα από τους τελευταίους αγώνες.

Στον πρώτο όμιλο οι Ματιάδη/Σιρίνινα πήραν τη νίκη θρίλερ κόντρα σε Ναυσικά και Σοφία Μαραθοκαμπίτου, ενώ στο δεύτερο όμιλο οι Λάβδα/Σαμπάτη δεν άφησαν περιθώριο στις Πήττα/Μάλεσικ.

Στο ντέρμπι του τρίτου ομίλου οι Μάτιου/Τριανταφυλλίδη χρειάστηκαν το τάι μπρέικ για να λυγίσουν τις Σακελλαρίδη/Χαντζή. Όπως αναμενόταν το φινάλε του τέταρτου ομίλου ήταν ένα πραγματικό θρίλερ το οποίο εν τέλει κρίθηκε στη διαφορά των πόντων. Οι Καραγκούνη/Χριστοδούλου ξεκίνησαν τον αγώνα τους κόντρα στις Αντωνακάκη/Περδικάκη από την 3η θέση, αλλά η νίκη τους με 2-0 (15-10, 15-11) τις έδωσε όχι απλά την πρόκριση, αλλά και την πρώτη θέση, με τις Κρητικοπούλες να τερματίζουν στη 2η θέση και να μένουν εκτός οι Σλοβάκες Χαρμάνοβα/Σιμανίκοβα.

Οι Καραγκούνη/Χριστοδούλου είχαν συντελεστή πόντων 1.175 (67-57), οι Αντωνακάκη/Περδικάκη 0.938 (60-64) και οι Σλοβάκες 0.921 (70-76).

Τα ζευγάρια των προημιτελικών του “ATHENS GOLDEN CUP” σήμερα (15/07):

18:00, Λάβδα/Σαμπάτη – Ματριάδη/Σιρίνινα
follow, Καραγκούνη/Χριστοδούλου – Καλαμαρίδου/Μαναβή
follow, Μάτιου/Τριανταφυλλίδη – Αντωνακάκη/Περδικάκη
follow, Καζάκου/Τριγωνίδου – Σακελλαρίδη/Χαντζή

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Α’ όμιλος

Ματιάδη Βάσω/Σιρίνινα Αναστασία-Καζάκου Ελευθερία/Τριγωνίδου Πολυτίμη 2-1 (15-11,8-15, 16-14)

Μαραθοκαμπίτου Ναυσικά/Μαραθοκαμπίτου-Σοφία-Καζάκου Ελευθερία/Τριγωνίδου Πολυτίμη 1-2 (14-16, 25-9, 10-12)

Ματιάδη Βάσω/Σιρίνινα Αναστασία-Μαραθοκαμπίτου Ναυσικά/Μαραθοκαμπίτου Σοφία 2-0 (18-16, 15-13)

Β’ όμιλος

Λάβδα Ευανθία/Σαμπάτη Ιφιγένεια-Καλαμαρίδου Μυρτώ/Μαναβή Δήμητρα 2-0 (15-9, 15-10)

Πήττα Λαμπριάννα/Malesic Lorin-Καλαμαρίδου Μυρτώ/Μαναβή Δήμητρα 0-2 (10-15, 11-15)

Λάβδα Ευανθία/Σαμπάτη Ιφιγένεια-Πήττα Λαμπριάννα/Malesic Lorin 2-0 (15-10, 15-6)

Γ’ όμιλος

Μάτιου Διονυσία/Τριανταφυλλίδη Λίζα-Δηλαβέρη Αθηνά/Μολδοβανίδη Τατιάνα 2-0 (15-8, 15-9)

Σακελλαρίδη Πέρσα/Χαντζή Έλενα-Δηλαβέρη Αθηνά/Μολδοβανίδη Τατιάνα 2-1 (7-15, 15-13, 18-16)

Μάτιου Διονυσία/Τριανταφυλλίδη Λίζα-Σακελλαρίδη Πέρσα/Χαντζή Έλενα 2-1 (15-9, 14-16, 11-5)

Δ’ όμιλος

Καραγκούνη Δήμητρα/Χριστοδούλου Χρυσάνθη-Harmanova Kristína /Simanicova Jana 1-2 (15-10, 13-15, 9-11)

Αντωνακάκη Γιωργίνα/Περδικάκη Ιωάννα-Harmanova Kristína /Simanicova Jana 2-1 (13-15, 15-11, 11-8)

Καραγκούνη Δήμητρα/Χριστοδούλου Χρυσάνθη-Αντωνακάκη Γιωργίνα/Περδικάκη Ιωάννα 2-0 (15-10, 15-11).//Γ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ