Ασταμάτητη Κηφισιά και στην Ερμούπολη!

Η ομάδα των βορείων προαστίων εξακολουθεί να δείχνει τα… δόντια της, βάζοντας πλώρη για τετράδα, καθώς επικράτησε με 3:2 σετ του Φοίνικα στη Σύρο!

Η Κηφισιά πραγματοποιεί εξαιρετική σεζόν και το επιβεβαίωσε εκ νέου στην Ερμούπολη, επικρατώντας του Φοίνικα Σύρου με 3:2 σετ, σε μία αναμέτρηση που εξελίχθηκε σε απόλυτο ντέρμπι, για την 5η αγωνιστική της Volley League.

Ο Φοίνικας αποκόμισε τη δεύτερη διαδοχική του ήττα, μετά την αντίστοιχη κόντρα στον Παναθηναϊκό, τη στιγμή που η ομάδα των βορείων προαστίων πάτησε στην τετράδα της βαθμολογίας.

Στο πρώτο σετ του αγώνα, οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη στο σερβίς και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Αμφότερες πήγαν χέρι-χέρι στο 7:7, ενώ εν συνεχεία ο Φοίνικας προηγήθηκε με 10:7. Η Κηφισιά αντέδρασε, φτάνοντας σε απόσταση πνοής (11:10), αλλά οι γηπεδούχοι πήγαν ξανά στο +3 (16:13), προτού φτάσουν στο 21:16. Η ομάδα των βορείων προαστίων προσπάθησε να μείνει… ζωντανή, αλλά το σετ έκλεισε με 25:21 υπέρ των γηπεδούχων.

Η αθηναϊκή ομάδα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και είχε την υπεροχή, παίρνοντας προβάδισμα με 11:6. Μάλιστα, η Κηφισιά έφτασε και στο 14:8, τη στιγμή που το σερβίς του Φοίνικα δεν κατάφερε να τη δυσκολέψει στο να διευρύνει το προβάδισμα. Το σύνολο του Κώστα Χριστοφιδέλη έφτασε τη διαφορά στο +7 (16:9) και πήρε το σετ με 25:19, παρά την… ανάσα που πήρε ο Φοίνικας κατά τη διάρκεια του σετ.

Εν συνεχεία, οι γηπεδούχοι έδειχναν αποφασισμένη να πάρουν το τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 8:3. Ωστόσο, η Κηφισιά δεν παρέδωσε τα… όπλα και μετέτρεψε το σετ στο απόλυτο ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, προτού οι φιλοξενούμενοι προσπεράσουν στο 23:21 και κατακτήσουν το σετ με 25:23. Οι εναλλαγές του σκορ συνεχίστηκαν στο τέταρτο σετ, καθώς οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 10:10. Ο Φοίνικας πήρε προβάδισμα, φτάνοντας το 15-12, αλλά η Κηφισιά έφερε το ματς στα ίσα (17:17). Το ίδιο… μοτίβο συνεχίστηκε, αλλά εν τέλει ο Φοίνικας πήρε με… νύχια και με δόντια το σετ (29:27).

Στο τάι μπρέικ, η Κηφισιά προηγήθηκε με 4:0, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν άμεσα σε 6;4, προτού οι φιλοξενούμενοι φτάσουν στο 8:5. Το προβάδισμα για την ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη εξαφανίστηκε γρήγορα, αλλά κατάφερε να πάρει πολύτιμη διαφορά (14:8) και να πάρει το σετ και τη νίκη με 15:10.//