Άντεξε στο τέλος η Κηφισιά!

Η ομάδα του κόουτς Χριστοφιδέλη σε ένα συναρπαστικό ματς, επιβλήθηκε στο τάι-μπρέικ επί του αξιόμαχου Πήγασου Πολίχνης, επιστρέφοντας στις νίκες για την 8η “στροφή” της Volley League Aνδρών.

Μετά από δύο ώρες συναρπαστικού αγώνα στο κλειστό του Ζηρινείου, η Κηφισιά πήρε τη νίκη με 3-2 σετ επί του Πήγασου Πολίχνης. Η ομάδα των βορείων προαστίων που έφτασε τους 13 βαθμούς στο πρωτάθλημα, έπαιξε για 4η φορά σε 8 αγώνες στο τάι μπρέικ, βγαίνοντας νικήτρια για 3η φορά. Ο Πήγασος Πολίχνης επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη με έναν βαθμό, φτάνοντας τους 8 στο πρωτάθλημα.

Η Κηφισιά άρχισε πολύ δυναμικά τον αγώνα και σύντομα πήρε προβάδισμα 5 πόντων (7-2) με πρωταγωνιστές της τον Κοντοστάθη και τον Οκοσάνοβιτς. Η απάντηση από τον Πήγασο ήταν άμεση και με πρωτεργάτες του τον Αρμενάκη και τον Γραμμενούδη μείωσε αισθητά τη διαφορά σε 11-10. Οι γηπεδούχοι βελτιώνοντας τις άμυνές τους στη μικρή διαγώνιο και βρίσκοντας άσους από τα σερβίς των Τσέιβερς και Στιβαθή, έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-19, για το 1-0 υπέρ τους.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με μεγάλες “μάχες” εκατέρωθεν, με αποτέλεσμα καμία από τις δυο ομάδες να μην μπορεί να προηγηθεί με μεγάλη διαφορά στο σκορ. Το σύνολο του κόουτς Χριστοφιδέλη πήρε προβάδισμα με 14-8 χάρη σε ένα σερί που “έτρεξε” με πρωτεργάτες του τον Τσέιβερς και τον Μορέιρα, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με το “κρεσέντο” των Μπερέτο και Μαυροβουνιώτη, ανακτώντας το προβάδισμα με 17-18. Ο Πήγασος συνέχισε να πιέζει, με τους γηπεδούχους να παίρνουν challenge σε κομβικό σημείο και να ισοφαρίζουν σε 26-26. Στο τέλος όμως, ο Μαυροβουνιώτης με ένα μπλοκ και το άστοχο σερβίς του Σπιλιώτη, έφεραν την ισοπαλία (1-1) στο ματς.

Η ομάδα των Βορείων προαστίων είχε το “πάνω χέρι” στην αρχή του τρίτου σετ της αναμέτρησης, καθώς ο Ρικάρντο πρωταγωνιστούσε. Ο Πήγασος απάντησε με διαδοχικούς πόντους από το σερβίς και το μπλοκ του, έχοντας ως πρωτεργάτες τους Μαυροβουνιώτη και Μπουράκη. Η Κηφισιά όμως τότε εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των φιλοξενούμενων στην επίθεσή τους και με συνοπτικές διαδικασίες, “καθάρισε” το σετ με 25-21, για το 2-1.

Παρά το δυναμικό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στο τέταρτο σετ με τους Σακόγλου και Αρμενάκη να φέρνουν κάποιους πόντους, η ομάδα του κόουτς Χριστοφιδέλη απέκτησε τον έλεγχο της αναμέτρησης με τους Μορέιρα και Οκοσάνοβιτς να δίνουν συνεχώς το προβάδισμα, που είχε εναλλαγές. Ο Μπερέτο ταλαιπώρησε την άμυνα των γηπεδούχων και έτσι έδωσε “άγρια” μορφή στο ματς, “καθαρίζοντας” το σετ με 25-23, και έτσι έστειλε το ματς σε τάι-μπρέικ.

Η σπουδαία “μάχη” συνεχίστηκε και στο πέμπτο και τελευταίο σετ του αγώνα, με την Κηφισιά να παίρνει το “πάνω χέρι” με πόντους που προήλθαν από τους Οκοσάνοβιτς και Μορέιρα. Ο Πήγασος αντέδρασε και έδειξε το πόσο ανταγωνιστική ομάδα είναι και με πρωταγωνιστή τον Μαυροβουνιώτη ισοφάρισε σε κρίσιμο σημείο σε 12-12. Τότε, ο Μορέιρα έδωσε κομβικό πόντο από μπλοκ και εν συνεχεία το λάθος του Κανέλλου έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους με 15-13 στο τάι-μπρέικ μετά από μια συναρπαστική αναμέτρηση.

Τα σετ: 3-2 (25-19, 26-28, 25-21, 23-25, 15-13) σε 126′

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Χανδρινός, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Βαρατάσης, Τόλιος, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.