Ανεβάζει “στροφές” ο ΠΑΟΚ

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” αν και αγωνίστηκε με απουσίες, κατάφερε να επικρατήσει άνετα με 3-0 σετ επί του ΑΟΠ Κηφισιάς για την 7η “στροφή” της Volley League Ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να δείχνει την αγωνιστική του άνοδο, καθώς επιβλήθηκε εύκολα στο “PAOK Sports Arena” επί της Κηφισιάς και πανηγύρισε μία… καθαρή νίκη με 3-0 σετ για την 7η αγωνιστική της Volley League Ανδρών.

Κορυφαίοι για τον “Δικέφαλο του Βορρά” ήταν οι ακραίοι Τρούχτσεφ και Φαν Χάρντερεν, ενώ για τους φιλοξενούμενους διακρίθηκε ο Σπυριούνης που είχε 14 πόντους και ήταν ο μοναδικός διψήφιος για την Κηφισιά.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά καθώς με πιεστικό σερβίς και αποτελεσματική κόντρα μπάλα προηγήθηκε της Κηφισιάς 11-4. Ο Κώστας Χριστοφιδέλης προχώρησε άμεσα σε αλλαγές με τους Στιβαχτή και Ερνάντες Μπάκα να αφήνουν τη θέση τους στους Χασμπάλλα και Τζάρα. Η αθηναϊκή ομάδα ανέβασε την απόδοσή της μειώνοντας προσωρινά 14-9. Ο “Δικέφαλος” αύξησε ξανά την πίεση του, η Κηφισιά ήταν αδύναμη να βγάλει οποιαδήποτε αντίδραση, με τη διαφορά να… εκτοξεύεται μέχρι και στο +12, 24-12 για τους γηπεδούχους που έκλεισαν το σετ 25-13 με πάιπ του Τρούχτσεφ.

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά παρουσιάστηκε “μεταμορφωμένη” και αν και βρέθηκε πίσω 10-7 με αντεπίθεση διαρκείας προσπέρασε 15-16 με κόντρα του Ρικάρντο και μπλοκ του Σπηλιώτη. Ο ΠΑΟΚ… ανέβασε στροφές και έχοντας τον Μπλανκενάου στο σερβίς έτρεξε σερί 8-0 φτάνοντας στο 23-16 κλείνοντάς το σετ 25-18 με επίθεση του Τρουχτσεφ.

Η υπεροχή του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ με τους γηπεδούχους να προηγούνται από νωρίς 6-3 με επίθεση του Μούχλια. Η Κηφισιά βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τους Ρικάντρο και Σπηριούνη… ροκάνισε τη διαφορά 8-7. Στην εξέλιξη του σετ το μπλοκ του Γάτση στον Σπηριούνη έφερε τους “ασπρόμαυρους” και το άουτ του Ρικάρντο έφερε τον ΠΑΟΚ στο 14-10. Ο “Δικέφαλος” με κόντρα του Τρουχτσεφ έφτασε στο 20-14, όμως η Κηφισιάς με πόντους του Σπηριούνη και λάθος του Γάλλου ακραίου του “Δικεφάλου” πλησίασε 20-18. Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε τετραπλό ματς μπολ 24-20, η Κηφισιά έμεινε “ζωντανή” σε δύο περιπτώσεις με τον Φαν Χάρντερεν.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Ισκάς, Παρατηρητής: Θεμελής, Επόπτες: Σταυρίδου, Ψύχου, Γραμματεία: Παναγιωτίδου.