Άνετο βήμα πρόκρισης για το “τριφύλλι”!

Ο Παναθηναϊκός έκανε το… καθήκον του και επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Μίλωνα στο πρώτο ματς των ημιτελικών του League Cup “Νίκος Σαμαράς”.

Αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στον τελικό του League Cup “Νίκος Σαμαράς” έκανε ο Παναθηναϊκός νικώντας τον… κακό του δαίμονα, τον Μίλωνα με 3-0 σετ στον πρώτο ημιτελικό και πλέον στη ρεβάνς του Σαββάτου (21/01, 20:00) στη Νέα Σμύρνη θέλει άλλα δύο σετ για να προκριθεί.

Το πρώτο σετ του αγώνα ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να μην αφήνουν κανέναν πόντο να πάει χαμένο. Οι “πράσινοι” είχαν το… ασθενές προβάδισμα με δύο πόντους ανά διαστήματα (9-7), αλλά η ομάδα του Μίλωνα έβρισκε απαντήσεις, φτάνοντας και στην ισοφάριση (11-11). Εν συνεχεία, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέβασε ρυθμό, προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (17-13) και εν συνέχεια άνοιξε κι άλλο τη… ψαλίδα, προτού κατακτήσει το σετ με το μεγαλύτερο προβάδισμα στο ματς (25-20).

Στο δεύτερο σετ, ο Μίλωνας πήρε… κεφάλι στο σκορ, ωστόσο το “τριφύλλι” πήρε άμεσα το προβάδισμα και “έχτισε” διαφορά πέντε πόντων, τρέχοντας σερί, που κράτησε δίχως σκόρ τους φιλοξενούμενους (13-8). Το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου συνέχισε με το… πόδι πατημένο στο “γκάζι” και έφτασε τη διαφορά στους 8 πόντους (17-9), τη στιγμή που ο Μίλωνας αδυνατούσε να αντιδράσει. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στο υπόλοιπο του σετ, με τους “πράσινους” να κατακτούν εν τέλει το σετ με 25-20, παρόλο που οι φιλοξενούμενοι μείωσαν έως και τους τέσσερις πόντους, κατά τη διάρκεια του σετ.

Οι Νεοσμυρνιώτες ξεκίνησαν αρκετά δυναμικά στο τρίτο σετ του αγώνα και με πρωταγωνιστή τους τον Γιορντάνοφ πήραν ισχνό προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να βγάζει άμεσα αντίδραση και να μειώνει σε 7-8 με τον Γιάκομπσεν. Το σύνολο του Σάκη Ψάρρα συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό και με πόντο του Ο’Μπράιαν σε πρώτο χρόνο, πήρε ξανά “αέρα” 2 πόντων (12-14). Οι “πράσινοι” εκμεταλλεύτηκαν τα μπλοκ τους και με τον Φράγκο, έφεραν το ματς στην ισοπαλία ξανά (18-18). Το “τριφύλλι” έμεινε ψύχραιμο και με το μπλοκ του Πετρέα στον Ανδρεάδη, αλλά και ένα κακό σερβίς των φιλοξενούμενων, το σκορ του τρίτου σετ διαμορφώθηκε στο 25-22 και έτσι το σύνολο του κόουτς Ανδρεόπουλου, επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση (3-0) σετ επί του Μίλωνα, κάνοντας σημαντικό βήμα για την πρόκριση στον τελικό του League Cup “Νίκος Σαμαράς”.

Διαιτητές: Βουδούρης, Χρηστίδης, Επόπτες: Καπότης, Αρβανίτης, Γραμματεία: Ψάρρα, Παρατηρητής: Καπάνταης.