Άνετο πέρασμα του ΠΑΟΚ από την Σκύδρα

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volley League ανδρών ο “Δικέφαλος του Βορρά”, επικρατώντας του Αριστοτέλη με 3-0 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Δυναμικά ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι το παιχνίδι, παίρνοντας από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα, 3-6, το οποίο αύξησε κατακόρυφα στη συνέχεια, 5-12. Παίζοντας σε υψηλό τέμπο, ο ΠΑΟΚ με Βαν Ντεν Ντρις ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά στα μέσα του σετ, 7-16, για να πάει στην τελική ευθεία μπροστά με εννέα, 12-21. Δίχως να αντιμετωπίσει προβλήματα, ο “Δικέφαλος του Βορρά” έκανε το 1-0 με 25-16.

Πιο εύκολα, πήρε το δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ. Με τους Βουλκίδη και Ράπτη να πιέζουν την υποδοχή του Αριστοτέλη, ο “Δικέφαλος” πήρε από νωρίς σημαντικό προβάδισμα, 3-8. Η συνέχεια στα μέσα του σετ ήταν ανάλογη, με την ομάδα του Μιλενκόσκι να κυριαρχεί, 7-16. Μην αφήνοντας περιθώρια στον Αριστοτέλη να διεκδικήσει κάτι, το δεύτερο σετ κατέληξε και πάλι στον ΠΑΟΚ με 13-25.

Το τρίτο σετ, ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να ξεκινούν καλά, 11-11. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και πήρε μία διαφορά, 13-17, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν, 18-18. Οι φιλοξενούμενοι όμως ανέβασαν ρυθμό και τελείωσαν το ματς, κατακτώντας και το τρίτο σετ με 25-21.

Τα σετ: 16-25, 13-25, 21-25

Αριστοτέλης Σκύδρας: Εκτός με Πήγασο Πολίχνη (19/02)
ΠΑΟΚ: Εκτός με Μίλωνα (18/02)