Άνετες νίκες για Παναθηναϊκό και Μίλωνα πριν τα playoffs

Το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πέρασε από την έδρα της Κηφισιάς (3-0 σετ) για την 18η αγωνιστική της Volley League, ενώ η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε με το ίδιο σκορ (3-0) του Άθλου Ορεστιάδας. Την ίδια ώρα, ο Φοίνικας Σύρου “άλωσε” τη Σκύδρα (3-1) και ο Πήγασος Πολίχνης νίκησε τον ΟΦΗ, επίσης, με 3-1.

Κηφισιά – Παναθηναϊκός 0-3

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και ήταν ισόπαλες στην αρχή του πρώτου σετ (7-7). Οι “πράσινοι” ανέβασαν στροφές και προηγήθηκαν με πέντε πόντους (18-13), ενώ δε δυσκολεύτηκαν να κατακτήσουν το σετ, με 25-18. Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός είχε το… πάνω χέρι από την αρχή και έφτασε στο +7 (17-10). Η Κηφισιά προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, όμως οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήραν και το δεύτερο σετ με το ίδιο σκορ (25-18). Το τρίτο σετ ήταν… διαδικαστικό, καθώς οι γηπεδούχοι έβγαλαν κόπωση και απογοήτευση, με το “τριφύλλι” να φτάνει σε άνετη επικράτηση με 25-11.

Τα σετ: 18-25, 18-25, 11-25

Μίλων – Άθλος Ορεστιάδας 3-0

Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες σε αρκετά σημεία (7-7, 16-16, 22-22) και τον Μίλωνα να το κατακτά τελικά με 25-23. Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, ακόμη και με οκτώ πόντους διαφορά (16-8), όμως η ομάδα της Νέας Σμύρνης αντέδρασε και πήρε το σετ με το ίδιο σκορ (25-23). Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, με σκοπό να τελειώσουν την αναμέτρηση και το κατάφεραν, κατακτώντας το με 25-20.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 25-20

Αριστοτέλης Σκύδρας – Φοίνικας Σύρου 1-3

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι βρίσκοντα διαρκώς μπροστά στο σκορ, χωρίς να αφήνουν περιθώρια στον Αριστοτέλη Σκύδρας και έφτασαν στην επικράτηση, με 25-20. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 στην αρχή του δεύτερου σετ και ήταν η μοναδική φορά που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, καθώς οι Συριανοί ήταν επιβλητικοί, παίρνοντας και το δεύτερο σετ (25-17). Η ομάδα της Σκύδρας προηγήθηκε από νωρίς στο τρίτο σετ και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της μέχρι την τελική επικράτηση (25-20). Το τέταρτο σετ πήγε πιο κοντά από όλα τα υπόλοιπα, με τον Φοίνικα Σύρου να το παίρνει στην… παράταση (27-25) και να φτάνει στη νίκη.

Τα σετ: 20-25, 17-25, 25-20, 25-27

ΟΦΗ – Πήγασος Πολίχνης 1-3

Ο ΟΦΗ βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ μέχρι το 21-20, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ με 25-23. Το δεύτερο σετ ήταν ντέρμπι και ήταν δαρκώς ισόπαλο μέχρι το 20-20, με τον Πήγασο Πολίχνης να κατακτά με το ίδιο σκορ το σετ (25-23). Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα μέχρι το 22-21, όμως οι Κρητικοί αντεπιτέθηκαν και κατέκτησαν το σετ, με 25-22. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, επικρατώντας στο τέταρτο σετ με 25-18.//

Τα σετ: 23-25, 23-25, 25-22, 18-25