Άνετα “τρίποντα” για Φοίνικα και ΟΦΗ

Η ομάδα της Σύρου πανηγύρισε σημαντική νίκη με 3-0 σετ στην έδρα του Πήγασου Πολίχνης, όπως “καθαρή νίκη” πήραν και οι Κρητικοί στην έδρα του Αριστοτέλη Σκύδρας για την 12η αγωνιστική της Volley League Ανδρών.

Αριστοτέλης Σκύδρας – ΟΦΗ 0-3

Σπουδαία νίκη με 3-0 σετ στη Σκύδρα πανηγύρισε ο ΟΦΗ, ο οποίος βρήκε μεγάλη αντίσταση στα πρώτα δυο σετ της αναμέτρησης από τους Θεσσαλονικείς. Συγκεκριμένα, στο πρώτο σετ, τα λάθη της ομάδας του Κώστα Δεληκώστα έφεραν το ματς στους 2 πόντους (20-22), όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν ψύχραιμοι, κάνοντας το 25-23 για το 1-0. Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο, στο οποίο υπήρξε και διακοπή προς το τέλος του λόγω προβλήματος στη γραμματεία. Οι Κρητικοί έκαναν το 2-0 με το 25-21 και στη συνέχεια πάτησαν το “πόδι στο γκάζι” για να επικρατήσουν άνετα με 25-15, κάνοντας το 3-0 για μια “καθαρή νίκη”.

Αξίζει να σημειωθεί πως με τη φανέλα του ΟΦΗ έκανε το ντεμπούτο του ο διεθνής ακραίος Γιώργος Τζουμάκας. Με τη νίκη αυτή, οι Κρητικοί έφτασαν στους 6 βαθμούς και την 9η θέση αντίστοιχα, τη στιγμή που ο Αριστοτέλης έμεινε στους 3 και την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της Volley League Ανδρών αντίστοιχα.

Τα σετ: 23-25, 21-25, 15-25

Διαιτητές: Αβραμίδης, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Βένος, Χανός, Γραμματεία: Συρομάχου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 6-12, 10-16, 15-22, 20-22, 23-25

2ο σετ: 6-8, 11-16, 19-21, 21-25

3ο σετ: 6-8, 10-16, 13-21, 15-25

Τα σετ: 23-25, 21-25, 15-25.

Αριστοτέλης Σκύδρας: Εκτός με Ολυμπιακό (04/02)
ΟΦΗ: Εκτός με ΠΑΟΚ (04/02)

Πήγασος Πολίχνης – Φοίνικας Σύρου 0-3

Ο Φοίνικας Σύρου χωρίς να αφήνει πολλά περιθώρια στους αντιπάλους του, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και επιβλήθηκε με 3-0 στην έδρα του Πήγασου Πολίχνης, ο οποίος έβγαλε αντίδραση μόνο στο τελευταίο σετ, στο οποίο έχασαν με 25-22.

Με το “τρίποντο” αυτό, οι “πειρατές” ανέβηκαν στους 21 βαθμούς και βρίσκονται προσωρινά στην 5η θέση, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι έμειναν στους 11 βαθμούς και την 7η θέση της βαθμολογίας αντίστοιχα.  Οι δύο ομάδες δίνουν ραντεβού για την Τρίτη (31/01, 16:30) και πάλι στην Πολίχνη, όπου θα παλέψουν για το εισιτήριο στη φάση των “8” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 14-25, 22-25) σε 78΄.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Γεωργιάδης Εμμ., Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Βασδέκης, Παπαδοπούλου, Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.