Άλμα πρόκρισης από τον Μίλωνα

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης συνεχίζει να “τρελαίνει” την Ευρώπη, αφού – παρόλο – που είδε τη Ναντ να επιστρέφει από το 2-0, επικράτησε στο tie break και έκανε το πρώτο βήμα (3-2) στο πρώτο αγώνα για τους “8” του CEV Cup στο “Κλειστό Κροίσος Πέρσης”.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και απέκτησαν ένα προβάδισμα των τριών πόντων (8-5). Ο Μίλωνας, βρίσκοντας λύσεις από τους Γιορντάνοφ και Μολίνα, “κράτησε” το προβάδισμα του. Ωστόσο, η γαλλική ομάδα αντέδρασε και έφερε το ματς στα ίσα (15-15). Στην συνέχεια, οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (16,16-17-17,18-18,19-19, 20-20). Το σύνολο του Ψαρρά, στο κρίσιμο σημείο του σετ, με σύμμαχο την καλή υποδοχή και εκμεταλλευόμενο τα λάθη των φιλοξενούμενων, κατέκτησε το πρώτο σετ (25-22) και έκανε το 1-0.

Στο ξεκίνημα το δεύτερου σετ, η Ναντ μπήκε καλύτερα, ο Μίλωνας “χάλασε” την υποδοχή του, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν το μπλοκ και προηγήθηκαν στο +4 (11-7). Ωστόσο, η ομάδα της Νέας Σμύρνης έδειξε… ψυχικά αποθέματα και έφερε το παιχνίδι στη ισοπαλία παρά το αρχικό προβάδισμα των Γάλλων (18-18). Μάλιστα, οι Νεοσμυρνιώτες κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή και να πανηγυρίσουν έξαλλα το δεύτερο σετ ( 25-23), κάνοντας το 2-0.

Ο εξαιρετικός Μολίνα στην προσπάθεια του για καρφί κόντρα στο γαλλικό μπλοκ. (EUROKINISSI)

Στο τρίτο σετ, η γαλλική ομάδα μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια και με άριστα χτυπήματα και με σύμμαχο το σερβίς, “έχτισε” μια διαφορά των επτά πόντων (13-6). Η ομάδα του Σάκη Ψαρρά είχε “χαλάσει” το μυαλό της, ενώ η υποδοχή της δεν ήταν ιδανική. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι “συντηρούσαν” το προβάδισμα τους έως το φινάλε του τρίτου σετ (25-16) , κάνοντας με άνεση το 2-1.

Γάλλοι μπήκαν εξαιρετικά και στο τέταρτο σετ και απέκτησαν από νωρίς προβάδισμα των τριών πόντων (10-7). Η Ναντ, που προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (13-9) – με ένα 4-0 σερί -, είδε τον Μίλωνα να ισοφαρίζει (13-13). Στην συνέχεια, οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (14-14, 15-15, 16-16). Ωστόσο, σε κρίσιμο σημείο, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν τρεις συνεχόμενους πόντους, κάνοντας το 19-16. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν είχε πει την τελευταία της λέξη όμως και με πάθος και ενέργεια έφερε το ματς στην ισοπαλία (21-21). Ο Μίλωνας το πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και ηττήθηκε στο τέταρτο σετ (25-23) από την γαλλική ομάδα.

Στο πέμπτο σετ, καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Ο Μίλωνας είχε το οριακό προβάδισμα (5-4), αλλά η Ναντ – με καλά χτυπήματα στην διαγώνιο – έκανε το 8-6. Οι γηπεδούχοι όμως, που αρνιόντουσαν να παραδοθούν, ξανά πέρασαν μπροστά (9-8). Το σκορ εναλλασσόταν, με την ομάδα του Ψαρρά να βρίσκονταν μπροστά στο κρίσιμο σημείο (12-10). Ο Μίλωνας άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων και κατέκτησαν το πέμπτο σετ και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη στο πρώτο αγώνα για τους “8” του CEV Cup, κάνοντας άλμα πρόκρισης.

Τα σετ: 25-22, 25-23, 16-25, 23-25, 15-12.//ΓΓ