Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena με 3-0, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βίγκαρς, Μιλάνοβα, Ουίλιαμς, Κλέπκου, Πολυνοπούλου, Τσιόγκα και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Δυναμικά ξεκίνησε στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ, έχοντας προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 4-1. Στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε, 8-8, με τον Δικέφαλο να βγάζει αντίδραση και στα μέσα του σετ να παίρνει και πάλι το προβάδισμα, 15-11. “Χτίζοντας” επάνω σε αυτό το προβάδισμα, οι “ασπρόμαυρες” συνέχισαν να διατηρούν τις φιλοξενούμενες σε μεγάλη απόσταση και στη τελική ευθεία, 21-16. Μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στις αντίπαλες τους, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ με 25-19 έκαναν το 1-0.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα στο δεύτερο σετ, με τις φιλοξενούμενες να δημιουργούν μία μικρή διαφορά στους πρώτους πόντους, 8-11. Ο Δικέφαλος με αντεπίθεση διαρκείας έφερε το σετ στα ίσια, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την απόδοσή του, 16-15. Στην τελική ευθεία, μπορεί οι φιλοξενούμενες να πήραν και πάλι το προβάδισμα, 16-19, ωστόσο συνέχισαν σε κοινή αφετηρία, 20-20. Με πολύ καλή παρουσία στους τελευταίους πόντους, ο ΠΑΟΚ δημιούργησε τρία σετ-μπολ, 24-21, ωστόσο το σετ οδηγήθηκε σε… παράταση, 24-24. Σ’ εκείνο το σημείο, οι ασπρόμαυρες δεν άφησαν περιθώρια στις αντίπαλες τους να διεκδικήσουν κάτι από το σετ, κατακτώντας το με 26-24, 2-0.

Κυρίαρχος μπήκε στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ, θέλοντας να πάρει το καθαρό τρίποντο. Παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 10-5, ο Δικέφαλος συνέχισε να αυξάνει το προβάδισμά του, κυριαρχώντας πλήρως στο τάραφλεξ, 17-10. Στην τελική ευθεία οι ασπρόμαυρες είχαν τον έλεγχο, κατακτώντας το σετ με 25-14, το οποίο τους έδωσε τη νίκη με 3-0.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Ντάρκο Ζάκοτς, το Σάββατο 16 Δεκεμβρίου και ώρα 17:00, εκτός έδρας, κόντρα στο Μαρκόπουλο, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.