Τρεις εύκολες νίκες και ένα “θρίλερ” με θριαμβευτή τον Απολλώνιο

Α.Ε.Κ, Θήρα και Ακαδημίες Πεύκων επικράτησαν με τα εμφατικά 3-0 των Λαμίας, Θέτιδας και Ηλυσιακού αντίστοιχα για την 12 αγωνιστική της Volley League Γυναικών, ενώ το παιχνίδι της ημέρας πραγματοποιήθηκε στο Κερατσίνι με νίκη στο τάι-μπρέικ για τους γηπεδούχους.

Λαμία – Α.Ε.Κ 0-3

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και πρόσφεραν από την αρχή όμορφο θέαμα. Με καλά στημένο μπλοκ η Λαμία ξέφυγε με 16-13, αλλά η Α.Ε.Κ αντέδρασε και με σέρβερ την Σολέ έτρεξε σερί 0-4 για να περάσει μπροστά με 16-17 μετά από επίθεση της Στράντζαλη. Η ίδια ήταν που διαμόρφωσε και το 21-25 για το 0-1 σετ της “Ένωσης”.

Συναρπαστικό ήταν το τρίτο σετ με την Λαμία να ξεκινάει προηγούμενη με 5-1. Η Α.Ε.Κ απάντησε με δικό της σερί για να περάσει μπροστά με 5-7 και 11-14. Ο ΑΟΛ πέρασε ξανά μπροστά με 15-14 με άσσο της Κίλιτς αλλά και της Παπακωνσταντίνου (17-16), με την Α.Ε.Κ σε εκείνο το σημείο να εκμεταλλεύεται τα λάθη των αθλητριών της Λαμίας για το 17-20. Με Κίλιτς, Παπακωνσταντίνου η Λαμία μείωσε από 19-24 σε 22-24 αλλά η Κάριτς με μπλοκ διαμόρφωσε το 22-25.

Τα σετ: 21-25, 11-25, 22-25

Α.Ο Θήρας – Α.Σ.Π Θέτις 3-0

Ο ΑΟΘ με όπλο το μπλοκ πήρε τους τρεις βαθμούς που τον ανέβασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ενώ η ομάδα της Βούλας έμεινε στους 16 βαθμούς και ισοβαθμεί μαζί με τα Πεύκα.

Ιδανικό ντεμπούτο με την φανέλα του ΑΟ Θήρας έκανε η Καναδή ακραία Βίκυ Σαβάρ που με 19 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ της ομάδας της, ενώ ήταν και αυτή που με δικό της μπλοκ διαμορφώθηκε το 25-20 στο τρίτο σετ. Η Θέτιδα προσπάθησε να πάρει κάτι από την αναμέτρηση, ειδικά στο πρώτο σετ που ήταν μπροστά στο σκορ με 19-22, αλλά δεν βρέθηκε σε καλή μέρα στην επίθεση (28% αποτελεσματικότητα).

Τα σετ: 25-22, 25-22, 25-20

Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων – Ηλυσιακός Α.Ο 3-0

Αν και το σκορ δείχνει άνετη επικράτηση, τα δύο από τα τρία σετ κρίθηκαν στην κόψη του ξυραφιού. Το πρώτο σετ ήταν μονόλογος των γηπεδούχων και το κατέκτησαν με 25-16. Στα επόμενα δύο η διακύμανση πήγαινε πόντο πόντο. Στο δεύτερο σετ η ομάδα των Πεύκων επικράτησε με 28-26, διατηρώντας την ψυχραιμία της, κάτι που έγινε και στο τρίτο σετ . Ο Ηλυσιακός προηγούνταν με 24-25, αλλά στο κρίσιμο σημείο και πάλι οι γηπεδούχες έκαναν το 27-25 με τρεις σερί πόντους.

Τα σετ: 25-16, 28-26, 27-25

Ο.Φ.Α Απολλώνιος – Α.Ο Μαρκόπουλο 3-2

Σε ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε σε τάι-μπρέικ οι εναλλαγές στο σκορ ήταν πολλές. Οι φιλοξενούμενες κατέκτησαν πολύ εύκολα το πρώτο σετ με 25-12 αλλά η συνέχεια δεν είχε καμία σχέση. Ο Ο.Φ.Α έκανε την αντεπίθεση του και έφερε τούμπα το ματς (25-17 και 25-22), αλλά το Μαρκόπουλο δεν παρέδωσε πνεύμα. Έκανε το 2-2 με 25-20 στο τέταρτο σετ και στα κρίσιμα ο Απολλώνιος προηγήθηκε με 9-7 και πήρε την πολύτιμη νίκη με 15-12.

Τα σετ: 12-25, 25-17, 25-22, 20-25, 15-12