Συνεχίζει ακάθεκτος ο Παναθηναϊκός

Στην κορυφή του πρωταθλήματος παραμένει το “τριφύλλι” με την εύκολη επικράτηση επί του Μαρκόπουλου με 3-1 σετ για την 13η αγωνιστική. Όλη η προσοχή στη Ναντ.

Το πρώτο σετ ήταν άκρως ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν “χέρι-χέρι” στο σκορ μέχρι τους 15 πόντους. Σε αυτό το σημείο οι “πράσινες” πήραν το καθοριστικό προβάδισμα με 17-15 και στη συνέχεια έκαναν σερί κατακτώντας τελικά το σετ με 25-17.

Παρόμοια εξέλιξη και στο δεύτερο σετ, με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα στο 20-19, αλλά η ομάδα του Μαρκόπουλου με ένα εντυπωσιακό ντεμαράζ με 6-1 σκορ, ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες πήραν κεφάλι στο σκορ με το 12-11 και διατήρησαν το προβάδισμα τους στο 16-20, με την γηπεδούχο ομάδα να πλησιάζει στο σκορ στο 23-21, δίνοντας ενδιαφέρον στο σετ και το ματς, όμως το “τριφύλλι” κράτησε την ψυχραιμία του και έκανε το 2-1 με 25-22.

Το τελευταίο σετ αποδείχθηκε αρκετά εύκολο για τον Παναθηναϊκό με τις αθλήτριες του να το κατακτούν με 25-17 έχοντας προβάδισμα από την αρχή ως το τέλος.//ΣΠ

Τα σετ:  17-25, 25-21, 22-25, 17-25