Νίκη με κεκτημένη ταχύτητα για τον Παναθηναϊκό

Η ομάδα του Νέσιτς επιβλήθηκε με 3-1 του Ολυμπιακού στο Μετς και οδήγησε τη σειρά των τελικών σε πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι στο Ρέντη. Όπως στον τρίτο τελικό, έτσι και αυτή τη φορά με πρωταγωνίστρια την Αθηνά Παπαφωτίου, ο Παναθηναϊκός έδειξε εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο και στρίμωξε τις "ερυθρόλευκες".

Πλέον η σειρά βρίσκεται στο 2-2 και ο τίτλος του πρωταθλητής Ελλάδος θα κριθεί το προσεχές Σάββατο (27/4), με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την κούπα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με την Παπαφωτίου στην πάσα, τις Γρότες και Καρκάσες στις θέσεις των ακραίων, τις Χατζηευστρατιάδου και Σάμανταν κεντρικές, την Άτκινσον ως διαγώνια και την Μπελιά σε θέση λίμπερο.

Από τη μεριά του ο Ολυμπιακός είχε ως πασαδόρο την Καράρο, οι Νίζετιχ και Μλείνκοβα ήταν οι δύο ακραίες, οι Εμμανουηλίδου και Φαριόλ αγωνίστηκαν ως κεντρικές, η Κούμπουρα ήταν η διαγώνια και η Αρτακιανού η λίμπερο.

Οι «πράσινες» μπήκαν με φούρια στο πρώτο σετ και μετά το αρχικό 4-4, κατάφεραν να προηγηθούν με 7-4. Από εκείνο το σημείο και μετά το «τριφύλλι» ήλεγξε απόλυτα το σετ και αφού προηγήθηκε με 14-9, μπήκε στην τελική ευθεία του σετ προηγούμενο με 20-12. Ο τεχνικός του Ολυμπιακού είχε αλλάξει διαγώνια και πασαδόρο με σκοπό να αλλάξει τη ροή του σετ όμως αυτό είχε ήδη πάρει το δρόμο του. Οι παίκτριες του Νέσιτς δε δυσκολεύτηκαν να διαμορφώσουν το 25-15 και να κάνουν το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στους πρώτους πόντους (7-7). Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, όμως οι «πράσινες» με όπλο τους το μπλοκ μπόρεσαν να αποσπαστούν με 15-13. Οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν (15-15), αλλά κάποια λάθη στη συνέχεια έφεραν ξανά μπροστά τις γηπεδούχες με 19-17. Το δεύτερο σετ ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο και μπήκε στην τελική του ευθεία με το σκορ στο 20-19. Τα κορίτσια ήταν… φίνα και έπειτα από ένα τρομερό ράλλυ, πήραν τον τελευταίο δραματικό πόντο δια χειρός Άτκινσον, γράφοντας το 25-23 και το 2-0 στα σετ.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε περιθώρια για νέες απώλειες και έτσι στο τρίτο σετ ανέβασε στροφές μπαίνοντας σε θέση οδηγού με 5-8 και 8-11. Αλλά ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να έχει σε καταπληκτική ημέρα την Άτκινσον και η Αμερικανίδα διαγώνια ήταν εκείνη που έγραψε το 12-12. Οι φιλοξενούμενες βρήκαν και πάλι τις λύσεις στην επίθεση ανακτώντας το προβάδισμα και το +3 (13-16), για να ακολουθήσει η νέα ισοφάριση (17-17) με μπλοκ και πάλι της Άτκινσον! Την κατάλληλη στιγμή ο Παναθηναϊκός προσπέρασε στο σετ (20-19), αλλά οι φιλοξενούμενες παρέμειναν ψύχραιμες, ανέτρεψαν το σκορ με 23-25, πήραν το σετ γράφοντας το 2-1.

Ντέρμπι ήταν και το τέταρτο σετ, αφού η μία ομάδα ακολουθούσε την άλλη (9-9). Η αποτελεσματικότητα του Παναθηναϊκού στην επίθεση, αλλά και κάποια λάθη των φιλοξενούμενων, έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ξεμακρύνει με +4 (15-11), όμως οι «πράσινες» δεν διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά επιτρέποντας στις γηπεδούχες να προσπεράσουν με 18-20. Το «τριφύλλι» αντέδρασε με σερί 3-0 για το 21-20 και το προσπέρασμα, ωστόσο ο Ολυμπιακός ισοφάρισε ξανά σε 23-23. Ο Παναθηναϊκός είχε την ουσία, έφτασε στο 25-23, πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 2-2.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 25-23, 23-15, 25-23)

Volley League Γυναικών – Τελικοί

Πρώτος τελικός – Σάββατο 13 Απριλίου 2024

Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη, 19.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-2 (25-20, 22-25, 25-09, 21-25, 18-16)

Δεύτερος τελικός – Τετάρτη 17 Απριλίου 2024

Γυμναστήριο Μετς, 17.30: Παναθηναϊκός Α.Ο. – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1-3 (19-25, 25-18, 23-25, 15-25)

Τρίτος τελικός – Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη, 19.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Παναθηναϊκός Α.Ο. 0-3 (15-25, 22-25, 20-25)

Τέταρτος τελικός – Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

Γυμναστήριο Μετς, 17.30: Παναθηναϊκός Α.Ο. – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-0 (25-15, 25-23,

Πέμπτος τελικός – Σάββατο 27 Απριλίου 2024

Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη, -: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Παναθηναϊκός Α.Ο.//ΔΜ