Εύκολο απόγευμα για τον Ολυμπιακό

Οι ερυθρόλευκες επικράτησαν χωρίς να ιδρώσουν της ουραγού Λαμίας στο Μελίνα Μερκούρη με 3-0 σετ για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Κορυφαία και πρώτη σκόρερ για τις «ερυθρόλευκες» η Τσιτσιγιάννη με 14 πόντους, ενώ με 13 και 10 τελείωσαν το ματς οι Νίζετιχ και Φαριόλ αντίστοιχα.

Αν και η ομάδα της Φθιώτιδας προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά του πρώτου σετ με 5-3, οι παίκτριες του Μιτσέλι έκαναν το σερί τους και πήραν κεφάλι στο σκορ με 17-10. Διεύρυναν το προβάδισμα τους στο 21-12 και κατέκτησαν το σετ με το τελικό 25-15.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά από το ξεκίνημα προηγούμενες με 9-2. Με Τσιτσιγιάννη και Νίζετιχ έφτασαν στο 13-3 και 15-5 αντίστοιχα, ενώ δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και έφτασαν στο +13 (20-7). Το 25-9 και το 2-0 σετ ήρθε δια χειρός Φαριόλ, με ένα ακόμα από τα πολλά μπλοκ που έκαναν οι “ερυθρόλευκες”.

Το τρίτο και τελευταίο σετ ήταν ανταγωνιστικό μέχρι τον έκτο πόντο και την ισοπαλία σε αυτόν. Από εκεί και έπειτα ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με οκτώ πόντους με τη Βλαχάκη στο 17-9. Η ομάδα της Λαμίας μείωσε σε 17-11, ωστόσο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει περαιτέρω και το σετ έκλεισε στο 25-14.

Τα σετ: 25-15, 25-9, 25-14.//ΣΠ