Επική ανατροπή και στέψη πρωταθλήματος στο “Μελίνα Μερκούρη” για τον Παναθηναϊκό

Οι παίκτριες του Ντράγκαν Νέσιτς έκαναν επική ανατροπή στην σειρά των τελικών, αλλά και στο πέμπτο παιχνίδι της σειράς επικρατώντας με 3-2 στο tie break του Ολυμπιακού εκτός έδρας για να κατακτήσουν τον τίτλο της Volley League.

Οι “πράσινες” μπήκαν στην αναμέτρηση πολύ δυνατά, με τον Ολυμπιακό να μένει αρκετά παθητικός στους πρώτους πόντους του σετ. Οι κακές υποδοχές των “ερυθρόλευκων” έδωσαν στο Παναθηναϊκό μια ευκαιρία για να χτίσει μια διαφορά πέντε πόντων, (4-9). Το “τριφύλλι” συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς, με τον Ολυμπιακό να ακολουθεί μέχρι τα μέσα του σετ, καλύπτοντας την διαφορά, έχοντας απόσταση ενός πόντου. Οι “ερυθρόλευκες” φλέρταραν με την ανατροπή ισοφαρίζοντας σε 20-20, επαναφέροντας την ισορροπία. Οι “πράσινες” είχαν σωστές επιλογές κλείνοντας το πρώτο σετ με 26-24, καταφέρνοντας να κατευνάσουν την αντίσταση της ομάδας του Μιτσέλι.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός έκανε την δικιά του αντεπίθεση με ένα επί μέρους σκορ 5-1, αναγκάζοντας τον Νέσιτς να καλέσει time out για να ηρεμήσει τις παίκτριες του. Μετά από αυτό ο Παναθηναϊκός λειτούργησε καλύτερα στην υποδοχή και στο block, φτάνοντας το σκορ σε απόσταση ενός πόντου και το 6-5. Οι δυο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι σε όλο το σετ, με τις “ερυθρόλευκες” να κρατούν δυνάμεις για να κάνουν την αντεπίθεση τους στο τέλος του δεύτερου σετ. Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 1-1, βάζοντας φωτιά στον πέμπτο τελικό της Volley League.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτριες του Νέσιτς προσπάθησαν να κρατήσουν την διαφορά που είχαν χτίσει μέχρι εκείνο το σημείο, που ήταν οι τέσσερις πόντοι στο 6-2, αλλά οι γηπεδούχες πήραν την ώθηση που χρειάστηκαν από το time out του προπονητή τους για να επιστρέψουν πιο δυνατές στην συνέχεια. Είχαν καλύτερες επιθέσεις σε πρώτο χρόνο, με την υποδοχή τους στα “πράσινα” σερβίς να είναι καλύτερες, με τον Παναθηναϊκό να μην έχει απαντήσεις στο τέλος του τρίτου σετ. Έχασε εύκολες υποδοχές, δεν έσπασε το μπλοκ της ομάδας του Μιτσέλι και βρέθηκε χάνει στα σετ με 2-1 και 25-21.

Με την έναρξη του τέταρτου σετ, οι παίκτριες του Μιτσέλι δεν ήθελαν να μπουν με τον ίδιο τρόπο όπως στα προηγούμενα, αλλά δεν έγινε κάτι τέτοιο με τις φιλοξενούμενες να κάνουν ίδια εκκίνηση με τα προηγούμενα σετ. Το παιχνίδι έφτασε ξανά στους πέντε πόντους διαφορά για την ομάδα του Παναθηναϊκού, καθώς το 15-10 έδωσε ώθηση για την ισοφάριση και το tie break που θα έκρινε τον τίτλο. Το σετ έκλεισε χωρίς καμία αντίσταση από τον Ολυμπιακό, για το 25-18 για τις “πράσινες”.

Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στο tie break όπου οι μάχες ήταν επικές με τις “πράσινες” να έχουν το προβάδισμα από την αρχή, άλλες φορές με έναν και άλλες με δυο πόντους. Ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω και με τρεις πόντους για το 6-3 του Παναθηναϊκού, έχοντας καλύτερες υποδοχές, με τα block να είναι πετυχημένα αναγκάζοντας τις “ερυθρόλευκες να φτάσουν το παιχνίδι στα άκρα. Με double score 8-4 οι “πράσινες” έδειχναν πως είχαν τα ηνία, αλλά η Λαμπρούση μείωσε σε 8-5 και στην συνέχεια με την Φαργιόλ , το σκορ έφτασε στο 8-6. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κρατήσει το υψηλό τέμπο που είχε κάνει στο τέταρτο σετ, πετυχαίνοντας ακόμα τρεις πόντους για το 11-7, φτάνοντας πολύ κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος με μια επική ανατροπή. Αυτό συνέβη μερικούς πόντους μετά, με τον Παναθηναϊκό να τελειώνει το ματς με 15-9 στο tie break κατακτώντας ένα επικό πρωτάθλημα κάνοντας για ένα ακόμα παιχνίδι break στην έδρα του “αιωνίου” αντιπάλου του.

Τα σετ: 24-26, 25-21, 25-21, 25-18, 9-15