“Ιταλική” υπόθεση στη Σιγκαπούρη

Η Ferrari έκανε το 1-2 στο 2ο σκέλος των ελεύθερων δοκιμών στο Grand Prix της Σιγκαπούρης, στο οποίο σημειώθηκαν οι ταχύτεροι χρόνοι της ημέρας. Ταχύτερος όλων ήταν ο Carlos Sainz.

Associated Press

Ο Ισπανός άφησε 208 χιλιοστά του δευτερολέπτου πίσω του τον Charles Leclerc, ο οποίος έχασε αρκετό χρόνο στο ξεκίνημα του σκέλους. Αντίθετα, ο Carlos Sainz δεν αντιμετώπισε προβλήματα. Βελτίωσε σημαντικά τους χρόνους του στο 2ο σκέλος για να ανέβει τελικά στην κορυφή.

Ο George Russell ήταν ο 3ος ταχύτερος βρίσκοντας λύσεις στο 2ο σκέλος. Ο Lewis Hamilton έκανε την έκπληξη στο 1ο σκέλος αφού στα τελευταία λεπτά έκανε έναν εξαιρετικό γύρο και ανέβηκε στην 1η θέση. Στο 2ο σκέλος υποχώρησε 5ος ενώ όπως δήλωσε, υποφέρει από πονοκεφάλους λόγω των συνεχόμενων αναπηδήσεων και των επαφών του πατώματος του μονοθέσιου με την άσφαλτο.

Ο Max Verstappen στο 1ο σκέλος ήταν σταθερά γρήγορος και με σημαντική διαφορά από τους υπόλοιπους. Μόνο στο τέλος είδε τον Hamilton να κινείται πιο γρήγορα και υποχώρησε στη 2η θέση. Στο 2ο σκέλος θέλησε να κάνει πολλές αλλαγές. Οι μηχανικοί του όμως χρειάστηκαν αρκετό χρόνο κι έτσι ο Verstappen δε συμπλήρωσε τους γύρους που θα ήθελε. Ουσιαστικά έκανε έναν γρήγορο γύρο με τη σκληρή γόμα κι έναν με τη μεσαία για να ολοκληρώσει στην 4η θέση. Ο Sergio Perez έχασε επίσης χρόνο στο 2ο σκέλος, αντιμετωπίζοντας και κάποια μικρά μηχανικά προβλήματα. Ήταν ο 9ος στην κατάταξη με διαφορά 1,3 δευτερόλεπτα από τον Sainz.

Καλή μέρα για την Alpine με τον Ocon στην 6η θέση και τον Alonso στην 8η. Σταθερά καλός ο Stroll με την Aston Martin που στο 1ο σκέλος ήταν 8ος παρότι μετά από έξοδο δε συμμετείχε στα τελευταία 30 περίπου λεπτά και στο 2ο σκέλος ολοκλήρωσε στη 10η θέση. Δύσκολη μέρα για τη McLaren που είδε τον Norris να καταφέρνει τελικά να ανέβει στην 11η θέση και τον Ricciardo να ολοκληρώνει στη 18η.