Πρώτη νίκη σε Moto GP για τον Ζαρκό στην Αυστραλία

Ο Γάλλος αναβάτης, Ζοάν Ζαρκό με Ducati-Pramac, σημείωσε την πρώτη νίκη της καριέρας του στο MotoGP, επικρατώντας στο GP της Αυστραλίας, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Ιταλό επικεφαλής του παγκοσμίου πρωταθλήματος, Φραντσέσκο Μπανιάϊα (Ducati), ενώ ο Χόρχε Μαρτίν (Ducati-Pramac) έκανε έναν… καταστροφικό τελευταίο γύρο και τερμάτισε πέμπτος.

Εκκινώντας από την πέμπτη θέση, ο Ζαρκό ήταν εξαιρετικός σε όλη την διάρκεια του αγώνα και κατέκτησε δικαίως την πρώτη του νίκη. Παρών στην κορυφαία κατηγορία της μοτοσικλέτας από το 2017, ο Ζαρκό είναι δις παγκόσμιος πρωταθλητής Moto2 (2015, 2016), αλλά χρειάσθηκε να περιμένει το τέλος της έβδομης χρονιάς του και το 120ο Grand Prix του, για να πετύχει επιτέλους την πρώτη του επιτυχία στο MotoGP.

«Το συναίσθημα είναι απίστευτο. Έκανα μια καλή αρχή και έπρεπε να παλέψω πολύ. Οταν ήμουν πίσω από τον Μπανιάϊα, κράτησα για να μείνω σε επαφή. Είδαμε ότι ο Χόρχε Μαρτίν επιβράδυνε πολύ και προσπάθησα να περάσω», σχολίασε μετά το τέλος του αγώνα ο Ζαρκό και πρόσθεσε πριν ανεβεί στο βάθρο: «Μετά από τόσους αγώνες, τελικά η νίκη μου δίνει τόση συγκίνηση. Ακόμη δυσκολεύομαι να το συνειδητοποιήσω».

Ο μεγάλος άτυχος πάντως, ήταν ο Μαρτίν, ο οποίος εκκίνησε από την pole position και κυριάρχησε σε ολόκληρο τον αγώνα πριν καταρρεύσει στον τελευταίο γύρο και χάσει πολύτιμους βαθμούς στην διεκδίκηση του παγκόσμιου τίτλου.

Ο Ισπανός, ο οποίος είναι τώρα 27 βαθμούς πίσω από τον Μπανιάϊα στο πρωτάθλημα, έχασε το πολύ «τολμηρό στοίχημα» που είχε δοκιμάσει, δηλαδή το μαλακό ελαστικό που είχε αποφασίσει να βάλει στο πίσω μέρος, σε αντίθεση με όλους σχεδόν τους αντιπάλους του, που χρησιμοποίησαν ένα μεσαίο ελαστικό.//Κ.