Ο Χάαλαντ… αψηφά τον Φερστάπεν (video)

Ο σούπερ σταρ της Μάντσεστερ Σίτι ήταν εκείνος που κατέκτησε το βραβείο “World Sports Star of the year”, από το BBC, κατηγορία στην οποία ήταν υποψήφιος και ο τρις παγκόσμιος πρωταθλητής της Formula 1. Έτσι, ο Ολλανδός πιλότος της Red Bull έχασε την ευκαιρία να ενταχθεί σε ένα… πολύ κλειστό κλαμπ.

Ο Μαξ Φερστάπεν το 2023 μέτρησε 19 νίκες, μέσα σε μια σεζόν με 22 Grand Prix, νικώντας έτσι το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημά του. Για αυτό, το BBC τον επέλεξε για την κατηγορία του “Παγκόσμιου Αστέρα του Αθλητισμού της χρόνιας“.

Ωστόσο, νικητής για το εν λόγω βραβείο ήταν ο Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος ήταν μέλος του “τρεμπλ” της Μάντσεστερ Σίτι, κατακτώντας την Premier League, το Κύπελλο Αγγλίας, αλλά και το Champions League. Μάλιστα, ο παίκτης του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε σκοράρει 52 γκολ σε όλες τις παραπάνω διοργανώσεις.//ΓΚ