F1 Suzuka: Νίκη και τίτλος για τον Verstappen

Ο Max Verstappen κατέκτησε στην Ιαπωνία τον 2ο συνεχόμενο τίτλο του στη Formula 1. Ο αγώνας της Suzuka χαρακτηρίστηκε από τις πολύ άσχημες καιρικές συνθήκες που οδήγησαν σε ωριαία διακοπή του αγώνα στον 3ο γύρο και ενώ ο Verstappen ήταν 1ος με τον Leclerc να τον ακολουθεί.

Στον 3ο γύρο και ενώ υπήρχαν αρκετές μικροέξοδοι, ο αγώνας διακόπηκε μετά την έξοδο του Carlos Sainz για περίπου μία ώρα. Κατά την επανέναρξη με την εκκίνηση να μην είναι από στάση αλλά με χαμηλή ταχύτητα, απέμεναν λιγότερα από 40 λεπτά ώστε η διαδικασία να φτάσει το όριο των τριών συνολικά ωρών και των δύο ωρών αγώνα. Ο Verstappen διατηρήθηκε στην κορυφή, αυξάνοντας σημαντικά τη διαφορά του, γύρο με τον γύρο, μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας. Ο Leclerc στους τελευταίους γύρους δέχθηκε έντονη πίεση από τον Perez. Τερμάτισαν με τη σειρά αυτήν, όμως αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα ανακοινώθηκε ποινή 5 δευτερολέπτων στον Leclerc που έκανε λάθος και έκοψε το τελευταίο S της πίστας. Βάσει των κανονισμών δόθηκαν κανονικά οι βαθμοί στους πιλότους και σε συνδυασμό με την 3η θέση του Leclerc, ο Verstappen αναδείχθηκε πρωταθλητής, 4 αγώνες πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Συνολικά συμπληρώθηκαν οι 29 από τους 53 γύρους που ήταν η κανονική διάρκεια του αγώνα.

(AP Photo)

Στη 2η θέση ανέβηκε ο Perez και στην 3η υποχώρησε ο Charles Leclerc. Ο Esteban Ocon κράτησε πίσω του τον Lewis Hamilton και μοιράστηκαν την 4η και 5η θέση αντίστοιχα. Ξεχώρισε ο Sebastian Vettel που έχοντας μείνει τελευταίος μετά από έξοδο στην πρώτη εκκίνηση, ήταν 17ος στην επανεκκίνηση. Πήρε το ρίσκο να βάλει νωρίς τα ενδιάμεσα ελαστικά και με τον τρόπο αυτόν κατάφερε στη συνέχεια να κερδίσει θέσεις και να τερματίσει στην 6ος. Ο George Russell τερμάτισε 8ος, μπροστά από τον Nicholas Latifi. Ο Καναδός της Williams ήταν ο 2ος πιλότος που ρισκάρισε βάζοντας νωρίς τα ενδιάμεσα, σχεδόν ταυτόχρονα με τον Vettel και αποδείχθηκε πως έκανε πολύ καλά αφού σε αυτόν τον σύντομο και δύσκολο αγώνα κατάφερε να βαθμολογηθεί για πρώτη φορά φέτος τερματίζοντας 9ος. Τη δεκάδα συμπλήρωσε ο Lando Norris με τη Williams.

Ο Max Verstappen θα ταξιδέψει στις ΗΠΑ για τον επόμενο αγώνα ως πρωταθλητής με τον Sergio Perez να έχει περάσει στη 2η θέση της βαθμολογίας, μόλις έναν βαθμό μπροστά από τον Leclerc.