F1 Silverstone: Πρώτη νίκη του Sainz σε έναν εντυπωσιακό αγώνα!

Ο Carlos Sainz ήταν ο μεγάλος νικητής του Βρετανικού Grand Prix στο Silverstone, έναν αγώνα που τα είχε όλα.. εκτός από βροχή!

Ο Carlos Sainz ήταν ο μεγάλος νικητής του Βρετανικού Grand Prix στο Silverstone, έναν αγώνα που τα είχε όλα.. εκτός από βροχή! Η έναρξη του αγώνα σημαδεύτηκε από το τρομακτικό ατύχημα του Zhou, του Κινέζου πιλότου της Alfa Romeo. Ευτυχώς ο Zhou δεν τραυματίστηκε και παρακολούθησε το τέλος του αγώνα από την πίστα. Κατά την επανεκκίνηση ο Sainz κατάφερε να διατηρήσει την πρώτη θέση, σε αντίθεση με την πρώτη εκκίνηση του αγώνα, όταν ο Verstappen έχοντας επιλέξει τη μαλακή γόμα, έφτασε πρώτος στην πρώτη στροφή και πέρασε επικεφαλής. Στη συνέχεια ο Sainz ήταν πιο αργός από τον Leclerc και του παραχώρησε τη θέση του. Στον 37ο γύρο εγκατέλειψε ο Οcon και μπήκε στην πίστα το safety car. Σχεδόν όλοι οι πρωτοπόροι μπήκαν στα pits και έβαλαν μαλακά λάστιχα. Μοναδική εξαίρεση ο Leclerc που έμεινε με τα σκληρά τα οποία είχε βάλει στη Ferrari 15 γύρους νωρίτερα. Η Ferrari ζήτησε από τον Sainz στην επανεκκίνηση να αφήσει απόσταση από τον Leclerc ώστε να κρατήσει μακριά του τον Hamilton. Ο Sainz δεν άκουσε την οδηγία αυτή, πίεσε και πέρασε τον Leclerc για να πάρει την 1η του νίκη στην 150η συμμετοχή του σε αγώνα της Formula 1.

(AP Photo/Matt Dunham)

Οι μεγάλες μάχες έγιναν στους τελευταίους γύρους για τις υπόλοιπες θέσεις του βάθρου και λίγο πιο πίσω. O Perez υποχώρησε στην τελευταία θέση μετά από επαφή στη 2η εκκίνηση και έχοντας εκπληκτικό ρυθμό τερμάτισε 2ος. Ο Hamilton πάλεψε πολύ για να συμπληρώσει το βάθρο, για 12η φορά στον αγώνα της πατρίδας του! Ο Leclerc  έπεσε θύμα της στρατηγικής της ομάδας και από την 1η υποχώρησε στην 4η. Ο Alonso πήρε την 5η θέση, ο Norris την 6η και ο Verstappen έχοντας προβλήματα με τη Red Bull  τερμάτισε 7ος. Έδωσε μάχη για τη θέση αυτή με τον Mick Schumacher που πήρε τους πρώτους βαθμούς της καριέρας του. Τη δεκάδα συμπλήρωσε ο Vettel που ξεκίνησε 18ος και ο Magnussen που ξεκίνησε 17ος.

(AP Photo/Frank Augstein)

Επόμενος αγώνας, το αμέσως επόμενο Σαββατοκύριακο (9-10/7), στην έδρα της Red Bull, στην Αυστρία.