F1 Austin: Δυνατός ο Sainz, πήρε την pole

Ο Carlos Sainz έκανε ένα σχεδόν τέλειο γύρο στην πίστα του Austin και κατέκτησε την Pole position για τον 19ο αγώνα της Formula 1.

Ο πιλότος της Ferrari ήταν πιο γρήγορος από τους αντιπάλους του, πάλεψε και με το δυνατό άνεμο που επικρατούσε στην περιοχή και πήρε τη 2η Pole position της καριέρας του. Στη 2η θέση, μόλις 65 χιλιοστά πίσω του βρέθηκε ο Leclerc. Όμως θα ξεκινήσει από η 12η θέση αφού έχοντας αλλάξει κινητήρα και turbo, έχει δεχθεί ποινή 10 θέσεων. Έδωσε πραγματική μάχη με τον Sainz αλλά στο τέλος αναγνώρισε την ανωτερότητα του Ισπανού.

Ο Verstappen ήταν ταχύτατος στη μισή πίστα, έχασε χρόνο στο τελευταίο κομμάτι και περιορίστηκε στην 3η θέση. Λόγω της ποινής του Leclerc θα ξεκινήσει 2ος. Δήλωσε σίγουρος για την ταχύτητα του στον αγώνα. Ο Sergio Perez ήταν 4ος όμως έχει δεχθεί και αυτός ποινή και θα υποχωρήσει στην 8η θέση της εκκίνησης.

Mercedes driver Lewis Hamilton, of Britain, drives during qualifications for the Formula One U.S. Grand Prix auto race at Circuit of the Americas, Saturday, Oct. 22, 2022, in Austin, Texas. (AP Photo/Eric Gay)

Δυνατή παρουσία της Mercedes που εκμεταλλευόμενη και τις ποινές θα δει τους Hamilton και Russell να ξεκινούν τον αγώνα από την 3η και 4η θέση αντίστοιχα. Ευκαιρία για διάκριση θα έχουν οι Lance Stroll και Lando Norris που ξεκινούν από την 3η σειρά της εκκίνησης, από την 5η και 6η θέση. Τη δεκάδα στην εκκίνηση θα συμπληρώσουν, μετά την επιβολή των ποινών οι Bottas (7ος), Perez (8ος), Albon (9ος) και Vettel (10ος).

Ο αγώνας θα μεταδοθεί ζωντανά από την ΕΡΤ2 στις 10 το βράδυ. Μία ώρα νωρίτερα η ειδική εκπομπή της ΕΡΤ2 για τη Formula 1 με τους Νίκο Κορόβηλα και Τάκη Πουρναράκη.