Ασταμάτητος ο “Super Max” στο… Ροντέο του Όστιν

Φορτσάτος από την κατάκτηση του τρίτου του τίτλου ήρθε ο Μαξ Φερστάπεν στο Grand Prix του Τέξας, συγκαταλέγοντας μια ακόμη νίκη στο βιογραφικό του, κάνοντάς ‘τες 50 στο σύνολο. Πίσω του έμειναν οι Λιούις Χάμιλτον και Λάντο Νόρις, στην 2η και 3η θέση, αντίστοιχα.

Δεν έχει… χορτάσει ο Ολλανδός τρις παγκόσμιος πρωταθλητής και παρά το γεγονός ότι πρόσθεσε το τρίτο του τίτλο στο παλμαρέ του στο περασμένο GP, εκείνο του Κατάρ, δεν έχει σκοπό να χαλαρώσει. Αυτή είναι η 14η φετινή του νίκη και 50ή συνολικά. Ωστόσο, αυτή την φορά, ο πιλότος της Red Bull εκκίνησε από την 6η θέση.

Ο Σαρλ Λεκλέρ ήταν ο poleman του αμερικανικού Grand Prix, ο οποίος έχασε την πρωτιά από νωρίς, αφού με το σβήσιμο των φώτων, ο δεύτερος Λάντο Νόρις τον προσπέρασε. Την ίδια στιγμή, ο Κάρλος Σάινθ ανέβηκε γρήγορα, αφήνοντας στην 4η θέση τον Λιούις Χάμιλτον, ενώ ο Μαξ Φερστάπεν ανέβηκε στην 5η και ο όσκαρ Πιάστρι κέρδισε πέντε θέσεις, “σκαρφαλώνοντας” στην 6η.

Στον 4ο γύρο, ο Πιέρ Γκασλί παραπονέθηκε στον team radio της Alpine σχετικά με τον ομόσταυλό του, Εστεμπάν Οκόν, ο οποίος ήταν μπροστά του: «Πείτε στο Εστεμπάν να μην με κάνει να χάνω άλλο χρόνο». Η γαλλική ομάδα αμέσως άφησε το Γάλλο οδηγό της να περάσει τον συμπατριώτη του, ο οποίος είχε επαφή με τον Πιάστρι στην εκκίνηση και μετά από μερικούς γύρους εγκατέλειψαν και οι δύο.

Στον 6ο από τους 56 γύρους, οι Χάμιλτον και Φερστάπεν προσπέρασαν τον Σάινθ για την 3η θέση, ενώ ο Βρετανός επτάκις παγκόσμιος πρωταθλητής της Mercedes έκανε το ίδιο και για την 2η θέση, κόντρα στον Λεκλέρ. Στο 12ο πέρασμα, ο Μονεγάσκος έχασε και την 3η θέση, αυτή την φορά από τον Ολλανδό.

Με τον 28ο γύρο να λαμβάνει χώρα στο Όστιν, ο Φερστάπεν πήρε την πρωτιά από τον Νόρις και οι οδηγοί ξεκίνησαν να μπαίνουν στα pit με αμείωτο ρυθμό. Στον 44ο, ο Λεκλέρ ήταν στην 3η θέση, αλλά ο Χάμιλτον τον πέταξε εκτός βαθρου και στον 50ο δόθηκε εντολή από την Ferrari στον Μονεγάσκο, ώστε να παραχωρήσει την 4η θέση στον Ισπανό. Ο 26χρονος οδηγός αντέδρασε, αναφέροντας στο team radio πως διαφωνεί και θα ήθελε να τον συζητήσουν μετά τον αγώνα.

Μαζί με τον πρωταθλητή οδηγό της Red Bull, στο podium ανέβηκε και ο βετεράνος πιλότος της Mercedes, λάθος Χάμιλτον, στην 2η θέση, αλλά και το νεαρό ταλέντο της McLaren, Λάντο Νόρις.//ΓΚ.