“Άλλος” Ολυμπιακός φέτος στο Φράιμπουργκ

Το σημερινό παιχνίδι (30/11, 19:45, ΕΡΑ ΣΠΟΡ) στο Φράιμπουργκ είναι κρίσιμο και μπορεί να αποβεί καθοριστικό για την ευρωπαϊκή πορεία του Ολυμπιακού.

Με νίκη θα έχει πιθανότητες να διεκδικήσει την πρόκριση στο Europa League, με ήττα θα παίξει στο τελευταίο ματς με την Μπάτσκα Τόπολα τη συνέχεια στο Conference League, με ισοπαλία κι αν οι Σέρβοι δεν πάρουν κάτι απέναντι στην Γουέστ Χαμ, θα είναι οριστικά τρίτος και η τελευταία αγωνιστική δε θα μπορεί να αλλάξει τη θέση του στον όμιλο.

Οι “ερυθρόλευκοι” επιστρέφουν μετά από 13 μήνες σε ένα γήπεδο όπου πέρσι (πάλι στην 5η αγωνιστική των ομίλων) έκαναν το καλύτερο ευρωπαϊκό παιχνίδι τους. Για λίγα λεπτά μάλιστα δεν κατάφεραν να φύγουν με το τρίποντο, καθώς δέχθηκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 93’. Είχαν προηγηθεί στο 17′ με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες με τον Γιώργο Μασούρα και τον Πεπ Μπιέλ για ένα δεύτερο γκολ και στο δεύτερο ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης κράτησε το 1-0 με εντυπωσιακές αποκρούσεις, μέχρι να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις ο Κίμπλερ.

Ο Ολυμπιακός θα χρειαστεί ένα τέτοιο παιχνίδι επιθετικά, όπως το περσινό στο πρώτο ημίχρονο, όταν αιφνιδίασε την Φράιμπουργκ, όπως θα χρειαστεί σε μεγάλη βραδιά και τον γκολκίπερ του. Σε ένα εντελώς διαφορετικό ματς, καθώς είναι εντελώς διαφορετική ομάδα ο Ολυμπιακός. Απ’ όσους ξεκίνησαν πέρσι, στην αρχική ενδεκάδα θα είναι δύο, τρεις λογικά απόψε στο “Europa Park Stadion”: ο Πασχαλάκης και ο Ντόη, με τον Μασούρα να είναι επίσης βασικός υποψήφιος για το αρχικό σχήμα. Ο Μπιέλ θα είναι πιθανόν στον πάγκο και από την αρχή θα παίξει και ο Ρέτσος, που μπήκε πέρσι ως αλλαγή στο 82’. Από τους παίκτες που ξεκίνησαν πέρσι, δεν είναι πλέον στην ομάδα οι Άβιλα, Μπα, Εμβιλά, Χουάνγκ και Ροντρίγκες, ενώ το ίδιο ισχύει και για τους Ρέαμπτσιουκ, Βαλμπουενά, Κούντε και Ουί Τζο, που αγωνίστηκαν ως αλλαγή. Παραμένουν οι Βρουσάι και Ελ Αραμπί, οι οποίοι δεν είναι πια στις βασικές επιλογές.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού στο 1-1 πέρσι με την Φράιμπουργκ: Πασχαλάκης, Άβιλα, Βρουσάι (82’ Ρέτσος), Ντόη, Μπα, Εμβιλά, Χουάνγκ, Ροντρίγκες (39’ Ρέαμπτσιουκ), Μασούρας (82’ Βαλμπουενά), Μπιέλ (69’ Κούντε), Ελ Αραμπί (82’ Ουί Τζο)