“Χρυσός” για τρίτη σερί χρονιά ο Κουγιουμτσίδης

Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης αναδείχθηκε για τρίτη συνεχή χρονιά πρωταθλητής Ευρώπης στην κατηγορία U23, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο και στη φετινή διοργάνωση, που φιλοξενείται στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν.

Ο Ελληνας παλαιστής επικράτησε στον τελικό των 79κ. με 4-1 του Αζέρου Τσοκάεβ και ανέβηκε ξανά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, δείχνοντας ότι είναι σε καλό δρόμο, ενόψει της συμμετοχής του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Η Ελλάδα εξασφάλισε ακόμη ένα μετάλλιο στο Μπακού, με τον Γκίβι Μπλιάτζε στα 92κ. της ελευθέρας. Ο Ελληνας πρωταθλητής νίκησε με 4-1 τον Ουκρανό Σαχαλιούκ και στη συνέχεια με 4-2 τον Μολδαβό Ντεμιάν, παίρνοντας την πρόκριση για τον αυριανό (26/5) τελικό.

Η σημερινή μέρα είναι, μέρα γιορτής για την Πάλη, καθώς και δεύτερος αθλητής εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Ο Γκίβι Μπλιάτζε στα 92κ. της ελευθέρας θα παλέψει αύριο για το χρυσό μετάλλιο. Ο Ελληνας πρωταθλητής νίκησε με 4-1 τον Σαχαλιούκ (Ουκρανία) και στη συνέχεια με 4-2 τον Μολδαβό Ντεμιάν.

Πολύ κοντά σε μία θέση στο βάθρο των νικητών έφτασε και ο Αγγελος Κουκλάρης. Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο, με αντίπαλο τον Γεωργιανό Σουλεϊμανισβίλι, προηγήθηκε 7-2, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα ο αντίπαλός του έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 10-8.