Ξεπέρασε και το… εμπόδιο του Δούκα

Ο Ολυμπιακός, κατάφερε να επικρατήσει και απέναντι στο σύνολο του Χαλκίδη με 31-28, για τη 13η αγωνιστική της Handball Premier. Έτσι, οι “ερυθρόλευκοι” συνεχίζουν με το πόδι στο… γκάζι, μετά και τη νίκη απέναντι στην ΑΕΚ με 22-20 και παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω από τον Δούκα με 3-1, με τον Παπαβασίλη να μειώνει σε 3-2, στο 10ο λεπτό. Με γκολ του Οστρούτσο, οι “ερυθρόλευκοι” προσπέρασαν για πρώτη φορά με 6-5, ενώ ο Βέμπερ έδωσε διαφορά τριών πόντων και έκανε το 10-7 στην αντεπίθεση.

Στη συνέχεια ο Δομπρής έδωσε “αέρα” έξι τερμάτων στον Ολυμπιακό, διαμορφώνοντας το 14-8, με τον Γκράτζαν να “τελειώνει” το ημίχρονο με 15-10. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βέμπερ “έγραψε” το 19-14, ενώ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έκανε το 25-21 στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ωστόσο, ο Δούκας ισοφάρισε σε 28-28, δύο λεπτά πριν από το φινάλε. Οι Πειραιώτες διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με τέρματα των Κανδύλα, Γκράτζαν και Μοντόρο, επικράτησαν με 31-28. Έτσι με αυτή τη δύσκολη επικράτηση απέναντι στον αξιόμαχο Δούκα ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-3, 6-5, 8-7, 12-8, 15-10 (ημχ.), 17-12, 21-17, 24-20, 26-22, 28-26, 31-28.//