Ξεκούραστη νίκη για ΠΑΟΚ | Μεγάλο “διπλό” του Ιωνικού

Οι “ασπρόμαυροι” επικράτησαν εύκολα της ομάδας της Έδεσσας, ο Ιωνικός πήρε σημαντική νίκη στο Κίλκις, το οποίο παραμένει ουραγός. Άνετη νίκη και για την Δράμα επί του Πανελληνίου, που πάει για πρόωρο “τελικό” με το Κιλκίς.

ΠΑΟΚ – ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 32-17

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” συνέχισε την ανοδική του πορεία επικρατώντας άνετα 32-17 του Αερωπού Έδεσσας στο “Σπίτι του Χάντμπολ”. Οι γηπεδούχοι είχαν πρώτους σκόρερ τους Ελευθεριάδη και Τζωρτζίνη που είχαν από 6 γκολ. Τα θεμέλια της νίκης μπήκαν από το ημίχρονο με τους “ασπρόμαυρους” να προηγούνται 15-7.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ  23-26

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο α’ ημίχρονο (13-11), αλλά στο β’  μέρος ο Ιωνικός που έχει μεγαλύτερη εμπειρία και περισσότερες επιλογές βρήκε τις λύσεις για να ξεφύγει με +4 (19-23) στο 45′ και διατήρησε μέχρι το τέλος το προβάδισμα. Ο ΓΑΣ Κιλκίς παραμένει ουραγός με έναν πόντο και το παιχνίδι της ερχόμενης εβδομάδας στην έδρα του Πανελληνίου μπορεί να χαρακτηριστεί  ως ένας από τους τελικούς στη μάχη της παραμονής.

ΔΡΑΜΑ- ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 29-21

Μόνη στην 5η θέση με 10 βαθμούς και σε απόσταση αναπνοής από την 4η (Διομήδης 11 βαθμοί) βρίσκεται πλέον η  Δράμα που επικράτησε με 29-21 του Πανελληνίου.
Οι γηπεδούχοι είχαν πολυφωνία στην επίθεση με πολλούς πρωταγωνιστές και είχαν τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος.
Ο Πανελλήνιος πάλεψε, αλλά ήταν φανερό ότι δεν μπόρεσε στο β’ ημίχρονο να ακολουθήσει τον ίδιο ρυθμό.