Ξανά σε τελικό Ευρώπης ο Διονύσης Ξένος

Έτοιμος να υπερασπιστεί τον τίτλο του Πρωταθλητή Ευρώπης στα -67kg που κατέκτησε το 2021 στο Πόρετς δείχνει ο Έλληνας αθλητής.

Άλλη μια ημέρα γεμάτη ελληνικές συμμετοχές ήταν η σημερινή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε που διεξάγεται στο Γκαζιαντέπ της Τουρκίας.

Αναλυτικά η ενημέρωση της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καράτε:

«Ο Διονύσης Ξένος επικράτησε ενός αθλητή που θεωρείται από πολλούς ως ο κορυφαίος καρατέκα του Ευρώπης, ανεξαρτήτως κατηγορίας. Για να φτάσει στον τελικό της κατηγορίας -67kg (Σάββατο, 18:30) του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Καράτε του Γκαζιαντέπ, ο Ξένος νίκησε στον ημιτελικό τον Στίβεν Ντα Κόστα.

Ο Γάλλος είναι εν ενεργεία Χρυσός Ολυμπιονίκης και Παγκόσμιος Πρωταθλητής ενώ για να φτάσει στον ημιτελικό διέλυσε κατά σειρά τους αντιπάλους του με 10-1, 8-0 και 8-0. Όταν, όμως, αντιμετώπισε τον Ξένο τα πράγματα άλλαξαν και ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε 1-0, κατακτώντας την πρόκριση στον τελικό όπου τον περιμένει ακόμα μία πολύ δύσκολη αποστολή: εναντίον του «γηπεδούχου» Τούρκου, Μπουράκ Ουϊγκούρ.

Οι Ογιάλα (Εσθονία, 5-0), Μπέρακ (Κροατία, 4-1) και Πακ (Ουκρανία, 3-2) ήταν τα εμπόδια που ξεπέρασε πριν από τον ημιτελικό o Ξένος, ο οποίος αμέσως μετά στάθηκε στο πλευρό του μικρού αδελφού του, Στέφανου. Ο 22χρονος πρωταθλητής των -60kg ήταν για ακόμα μία διοργάνωση εντυπωσιακός, κερδίζοντας το pool του με νίκες επί των Ντουγιάκοβιτς (Βοσνία, 5-0), Ντράμπεκ (Τσεχία, 3-0) και Αρίφι (Αλβανία, 2-0). Στον ημιτελικό ηττήθηκε από τον Τούρκο Σαμντάν και έτσι θα παίξει απευθείας στον «μικρό» τελικό, νωρίς το απόγευμα του Σαββάτου (29/5).

* Την 7η θέση στην Ευρώπη, την καλύτερη της καριέρας της, κατέκτησε η Μαρία Στόλη (-55kg). Η πρωταθλήτρια από την Ηγουμενίτσα νίκησε τη Λίρισμαν (Εσθονία) και τη Σέρερ (Ελβετία), έχασε στους προημιτελικούς από την Γκοράνοβα (Βουλγαρία) και στα ρεπεσάζ από την Κόνελ (Σκωτία).

* Σήμερα αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα γυναικών και η 18χρονη Στελίνα Τζίλια η οποία στον πρώτο της αγώνα για την κατηγορία -50kg ηττήθηκε από την Αχμέτοβιτς (Βοσνία)

*Στους «16» της διοργάνωσης με νίκη 3-1 επί της Σερβίας προκρίθηκε το ομαδικό Κούμιτε, με τους Γιώργο Τζάνο, Κωνσταντίνο Μαστρογιάννη, Χάρη Γιαννακό και Διονύση Ξένο. Αύριο αντιμετωπίζει την Κύπρο για μια θέση στους προημιτελικούς».