«Βούλιαξε» τον ΠΑΟΚ, πέρασε στα ημιτελικά ο Πανιώνιος και βγήκε Ευρώπη

Η έδρα «ξαναμίλησε» στα ματς Πανιωνίου-ΠΑΟΚ στα πλέι-οφ της Α1 πόλο ανδρών. Ο Πανιώνιος κέρδισε για δεύτερη φορά στο τρίτο και καθοριστικό ματς τον ΠΑΟΚ με 14-9 παίρνοντας ταυτόχρονα το εισιτήριο της πρόκρισης για τα ημιτελικά του θεσμού και το εισιτήριο για τα ευρωπαϊκά κύπελλα της νέας περιόδου.

Οι «κυανέρυθροι» από το πρώτο μέρος έγιναν το αφεντικό της αναμέτρησης παίρνοντας διαφορά τριών τερμάτων (6-3) και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με 7-4 κρατώντας τους αντιπάλους τους σε διαφορά ασφαλείας.

Ο ΠΑΟΚ στο τρίτο οκτάλεπτο έβγαλε αντίδραση, κυριάρχησε και μείωσε τη διαφορά στο γκολ (7-6), κάνοντας και πάλι το παιχνίδι ντέρμπι.

Ο Πανιώνιος ανέκαμψε στο τελευταίο οκτάλεπτο και με τέσσερα σερί τέρματα εκτόξευσε το σκορ στο 10-6 ρίχνοντας τίτλους τέλους στην αναμέτρηση. Τα τελευταία λεπτά απέκτησαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με τους «κυανέρυθρους» να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα και να παίρνουν τη νίκη με 14-9, το εισιτήριο για τα ημιτελικά και την έξοδο στην Ευρώπη.

Ο Πανιώνιος θα αντιμετωπίσει στους 4 την Βουλιαγμένη με μειονέκτημα έδρας, ενώ ο ΠΑΟΚ θα παίξει για τις θέσεις 5-8 με τον Εθνικό με μειονέκτημα έδρας.

Κορυφαίος σκόρερ για τον Πανιώνιο ο Τάκης Δήμου (φωτο 2) με 6 γκολ, ενώ Μοσκόφ πέτυχε 3.

Πανιώνιος-ΠΑΟΚ 14-9

Οκτάλεπτα: 3-1, 4-3, 0-2, 7-3.

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης, Μπουζαλάς, Σπούνερ,  Μπραΐμης, Κουκουνάς 1, Καλαϊτζής 1, Μουρατίδης 1, Παπάκος 2, Μοσκόφ 3, Δήμου 6, Καπετανάκης, Καζάκος, Ζουρίδης, Μαυράκης.

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Μηλάς 1, Προσινικλής Ν., Μαρινάγης, Κεχαλάρης 3, Μιλάρντοβιτς 1, Σγουρίδης, Μπαγλατζής, Προσινικλής Π., Κούπμαν 4, Κουγιούνης, Μανθογιάννης, Τόττης.