Τρίτος ο Χρήστου στα 100 μέτρα ύπτιο (video)

Με μία πολύ σπουδαία εμφάνιση ολοκλήρωσε ο Ελληνας πρωταθλητής τη συμμετοχή του στο Παγκόσμιο Κύπελλο κολύβησης της Αθήνας, καθώς τερμάτισε στην τρίτη θέση της “κούρσας” του σε χρόνο 53.61.

Ο Απόστολος Χρήστου, μετά από μία συναρπαστική “μάχη” στα 100 μέτρα ύπτιο, κατάφερε να τερματίσει στην τρίτη θέση με χρόνο 53.61 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα αυτό για το Παγκόσμιο Κύπελλο κολύμβησης που διεξάγεται στην Αθήνα.

Στην πρώτη θέση της “κούρσας” που συμμετείχε ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε ο Ιταλός κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ, Τόμας Τσέκον, με 52.73, ενώ στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Νοτιοαφρικανός, Πίτερ Κέτζε, που έκανε 53.49.

Ο Έλληνας κολυμβητής μετά την επιτυχία του στο Βερολίνο και αυτή που είχε σήμερα (15/10) στην Αθήνα, την επόμενη εβδομάδα θα αγωνιστεί στη Βουδαπέστη για τον τρίτο και τελευταίο σταθμό της σειράς.//Γ.