Τον πλήγωσε η επίθεση στη Βουδαπέστη… (highlights)

Με το… αριστερό μπήκε ο Ολυμπιακός στα προημιτελικά του LEN Champions League, καθώς ηττήθηκε με 11-9 στην έδρα της Φερεντσβάρος για την 1η αγωνιστική, πληρώνοντας το διάστημα που έμεινε για 12 λεπτά χωρίς σκορ.

Η ομάδα του Πειραιά στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο μέρος, όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με ένα γκολ (5-4), αλλά το τρίτο 8λεπτο ήταν καταστροφικό γι’ αυτήν, όταν δέχτηκε δύο γκολ χωρίς να καταφέρει να σκοράρει. Στην τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν υπερπροσπάθεια για να φέρουν τα πάνω κάτω, έκλεισαν το 8λεπτο με επιμέρους σκορ 5-4, ωστόσο, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν μέχρι να λήξει ο χρόνος.

Ο Στέλιος Αργυρόπουλος με 4 γκολ ήταν ο πρώτος σκόρερ των «Μαγυάρων», όσα πέτυχε για λογαριασμό των Πειραιωτών ο Κώστας Γενηδουνιάς, με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει μόλις ένα γκολ στις 8 επιθέσεις που έκανε με παίκτη παραπάνω.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-2, 2-0, 4-5

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ (Μπάλαζ Νιέκι): Ζάκονι, Μάντιτς (2), Μόλναρ, Μερκούλοφ, Αργυρόπουλος (4), Ντι Σόμα (1), Φέκετε, Βιγκβάρι (1), Νέμετ, Νάγκι (1), Γιάνσικ, Νταμόντε, Βόγκελ (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρβόγιε Κόλιανιν): Ζερδεβάς, Λόντσαρ, Βάμος (1), Γενηδουνιάς (4), Φουντούλης (2), Χαλυβόπουλος, Δερβίσης, Μπούσλιε, Αλαφραγκής, Δήμου, Νικολαΐδης, Παπαναστασίου (1), Δαμίγος