Θρίαμβος στο Super Bowl για τους Τσιφς του Καρλαύτη (video)

Η ομάδα από το Κάνσας Σίτι κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημά της, επικρατώντας με 25-22 στην παράταση των Σαν Φρανσίσκο 49ερς, χάρη σε μία σπουδαία ανατροπή και ένα… buzzer beater στο “Allegiant Stadium”.

Μπορεί η πρώτη περίοδος να έληξε χωρίς σκορ, με τους δύο προπονητές να αποφεύγουν τα ρίσκα, όμως στη δεύτερη η κατάσταση άλλαξε σημαντικά. Λίγα λεπτά πριν, ο Καρλαύτης είχε κάνει άλλη μία σημαντική αναχαίτηση σε μία εκπληκτική σεζόν για τον ίδιο.

Οι 49ερς βρήκαν το touchdown με τον ΜακΆφρι και προηγήθηκαν με 10-0. Οι Τσιφς αρχικά μείωσαν σε 10-3 με field goal, ενώ στη συνέχεια ευτύχησαν να βρουν το touchdown λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και να κάνουν το 13-10, περνώντας μπροστά στο σκορ.

Η τέταρτη περίοδος άνηκε στον Τζέικ Μούντι, οποίος ισοφάρισε σε 13-13 με field goal, ενώ αργότερα σκόραρε ξανά για το 19-16. Ωστόσο, ο Χάρισον Μπάτκερ σκόραρε 3″ πριν το φινάλε, έκανε το 19-19 και έστειλε το μεγάλο ματς στην παράταση. Εκεί μίλησε η ποιότητα του Πάτρικ Μαχόουμς, αφότου ο Μούντι σκόραρε ξανά με field goal για το 22-19 υπέρ των 49ερς.

Ο κουόρτερμπακ των Τσιφς πήρε μέτρα στο γήπεδο, οργάνωσε μαεστρικά την επίθεση της ομάδας του και λίγο πριν το φινάλε ήρθε η… λύτρωση. Ο 28χρονος έβαλε την ομάδα του στην κόκκινη ζώνη και στα 3 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έκανε την πάσα στον Μεκόουλ Χάρντμαν Τζούνιορ, ο οποίος με ένα touchdown διαμόρφωσε το τελικό 25-22, στέλνοντας το Κάνσας Σίτι… στα ουράνια.

Αυτό είναι το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα για τους Τσιφς, αλλά και τον Γιώργο Καρλαύτη, που μετράει έως τώρα το… απόλυτο στις δύο σεζόν του στο NFL. Ο οργανισμός έχει συνολικά τέσσερις τίτλους, με τους τρεις εξ αυτών να έχουν έρθει τα τελευταία τέσσερα χρόνια. Κάπως έτσι γράφτηκε… ιστορία στην Κοιλάδα του Λας Βέγκας στη Νεβάδα.//Α.