Τα αποτελέσματα των αγώνων ξιφασκίας του Σαββατοκύριακου

Tα ξίφη και των τριών όπλων διασταυρώθηκαν σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και εξωτερικό το Σαββατοκύριακο 23-24/9. Στη Θεσσαλονίκη υπήρχε αγωνιστική δράση στο ξίφος ασκήσεως (U10-U13-U20) και στο ξίφος μονομαχίας (U20), ενώ στο ΟΑΚΑ στη σπάθη (Α/Γ) και στο ξίφος μονομαχίας (βετεράνων). Παράλληλα, δύο Ελληνίδες αγωνίστηκαν σε διοργανώσεις satellite στο εξωτερικό

ΟΑΚΑ: Κύπελλο σπάθης ανδρών/γυναικών

Το ΟΑΚΑ φιλοξένησε το πρώτο κύπελλο σπάθης ανδρών και γυναικών της νέας αγωνιστικής περιόδου στο οποίο πρωταγωνίστησαν ο Δημήτρης Καφαταρίδης στους άνδρες και η Κωνσταντίνα Κεφαλά στις γυναίκες.

Ο Καφαταρίδης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) κατέκτησε το κύπελλο μετά από νίκες με 15-12 στον ημιτελικό κόντρα στον Θωμά-Αβραάμ Γρόλλιο (Άρης Θεσσαλονίκης) και με 15-9 στον τελικό κόντρα στον Γκυ-Γιώργο Λεωτόν (Άρης Θεσσαλονίκης). Στο τρίτο σκαλί του βάθρου μαζί με τον Γρόλλιο ανέβηκε ο Γιάννης Πρίφτης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) που ηττήθηκε στον ημιτελικό από τον Λεωτόν με 15-11. Ο Καφαταρίδης που προπονείται με τον Κώστα Μανέτα έχει ως φετινό στόχο τη συμμετοχή του στο προ-Ολυμπιακό ευρωπαϊκό τουρνουά, και η νίκη του στο πρώτο κύπελλο της σεζόν του δίνει βαθμολογικό προβάδισμα. Σύμφωνα με τα κριτήρια επιλογής που έχει ανακοινώσει η ΕΟΞ, την πρόκριση θα πάρει ο πρώτος της πανελλήνιας κατάταξης ανδρών και γυναικών σε κάθε όπλο, με εξαίρεση τη σπάθη γυναικών που αναμένεται να υπάρχει ελληνική πρόκριση μέσω παγκόσμιας κατάταξης.

Η 18χρονη Κεφαλά (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) επικράτησε της Δέσποινας Κωνσταντακοπούλου (ΟΣΦΠ) στον ημιτελικό με 15-8 και της Μαριλένας Γαζεπίδη (ΟΣΦΠ) στον τελικό με 15-10. Χάλκινο μετάλλιο πέρασε στο λαιμό της και η Κλαίρη Μπένου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) που ηττήθηκε με 15-14 στον ημιτελικό από τη Γαζεπίδη. Η Κεφαλά ξεκίνησε τη χρονιά με το δεξί αφού μία εβδομάδα νωρίτερα κατέκτησε και το πρώτο κύπελλο σπάθης της κατηγορίας νέων γυναικών (U20).

Η πρώτη οκτάδα των ανδρών:
1. Δημήτρης Καφαταρίδης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)
2. Γκυ Γιώργος Λεωτόν (Άρης Θεσσαλονίκης)
3. Θωμάς Αβραάμ Γρόλλιος (Άρης Θεσσαλονίκης)
3. Γιάννης Πρίφτης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)
5. Παναγιώτης Κοντοειδής (ΑΕΚ)
6. Παναγιώτης Μανεσιώτης (Ηλυσιακός ΑΟ)
7. Ιάσονας Αριανούτσος (ΑΕΚ)
8. Παναγιώτης Δημητρόπουλος (ΑΕΚ)

Η πρώτη οκτάδα των γυναικών:
1. Κωνσταντίνα Κεφαλά (ΑΟ Άριστων Παιανίας)
2. Μαριλένα Γαζεπίδη (ΟΣΦΠ)
3. Δέσποινα Κωνσταντακόπουλου (ΟΣΦΠ)
3. Κλαίρη Μπένου (ΑΟ Άριστων Παιανίας)
5. Αθηναΐς Μαυρικάκη (ΑΟ Ασπίδα)
6. Χριστίνα Χουζούρη (ΟΣΦΠ)
7. Αλίνα Κουρούση (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)
8. Άννα Γερονίκου (ΑΣ Βικτώρια)

Πανόραμα Θεσσαλονίκης: Κύπελλο ξίφους μονομαχίας νέων (U20)

Ο Παναγιώτης Θεοδωρόπουλος και η Ανδριάνα Θεοδωροπούλου του ΑΟ Αρίστων Παιανίας κατέκτησαν τα πρώτα φετινά κύπελλα στο ξίφος μονομαχίας νεών ανδρών και γυναικών αντίστοιχα στο Πανόραμα της Θεσσαλονίκης.

Το κύπελλο ξίφους μονομαχίας νέων U20 με ονομασία «1ο κύπελλο Πυλαίας» πραγματοποιήθηκε στο ΔΑΚ Πανοράματος Θεσσαλονίκης με διοργανωτή τον ΑΟΞ Πυλαίας και υπό την αιγίδα της ΕΟΞ το Σάββατο 23/9. Ο περσινός πρωταθλητής Ελλάδας στους άνδρες και η δευτεραθλήτρια του περσινού πανελλήνιου πρωταθλήματος γυναικών επιβεβαίωσαν τους ρόλους των φαβορί.

Ο Θεοδωρόπουλος επικράτησε στους νέους άνδρες νικώντας 15-11 τον Φώτη Μίνο (ΑΟ Θησέας Ηρακλείου) στον ημιτελικό και 15-13 τον συναθλητή του Κωνσταντίνο Καραμπάση (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) στον τελικό. Το χάλκινο μετάλλιο μαζί με το Μίνο κατέκτησε ο Κωνσταντίνος Γρηγορίου (ΑΣ Ξιφομάχος) που ηττήθηκε στον ημιτελικό από τον Καραμπάση με 15-6. Ο Θεοδωρόπουλος την περασμένη σεζόν (2022-2023) πρωταγωνίστησε με τρεις πανελλήνιους τίτλους στο ξίφος μονομαχίας, εφήβων, νέων ανδρών και ανδρών. Φέτος άλλαξε κατηγορία και ανήκει για πρώτη χρονιά στην κατηγορία των νέων.

Στις νέες γυναίκες η Ανδριάνα Θεοδωροπούλου νίκησε τη Χριστίνα Μπορονκάυ (Λύγκας Πεντέλης) στον ημιτελικό με 15-6 και την συναθλήτριά της Αριάδνη Νάσκαρη (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) στον τελικό με 15-12. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου μαζί με την Μπορονκάυ ανέβηκε η Βασιλική Μπίζα (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) η οποία ηττήθηκε από τη Νάσκαρη στον ημιτελικό με 15-8. Η Θεοδωροπούλου την περασμένη σεζόν κατέκτησε δύο αργυρά μετάλλια στα πανελλήνια πρωταθλήματα νέων γυναικών αλλά και γυναικών πίσω από τη Νεφέλη Ροδοπούλου (ΑΟΦΙΨ Ίριδα). Η αθλήτρια του ΑΟ Αρίστων Παιανίας έχει ήδη μεγάλο βαθμολογικό προβάδισμα στην πανελλήνια κατάταξη U20 και έδειξε από την πρώτη διοργάνωση της νέας σεζόν ότι θα επιδιώξει να πρωταγωνιστήσει.

Η πρώτη οκτάδα των νέων ανδρών:
1. Παναγιώτης Θεοδωρόπουλος (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)
2. Κωνσταντίνος Καραμπάσης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)
3. Φώτης Μίνος (ΑΟ Θησέας Ηρακλείου)
3. Κωνσταντίνος Γρηγορίου (ΑΟ Ξιφομάχος)
5. Αλέξανδρος Τουρμάν (ΑΟΦΙΨ Ίριδα)
6. Δημήτρης Δουκίδης (ΑΟ Ξιφομάχος)
7. Βασίλης Φούκας (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)
8. Δημήτρης Τσαλαμανιός (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)

Η πρώτη οκτάδα των νέων γυναικών:
1.Ανδριάνα Θεοδωρόπουλου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)
2. Αριάδνη Νάσκαρη (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)
3. Χριστίνα Μπορονκάυ (Λύγκας Πεντέλης)
3. Βασιλική Μπίζα (ΑΟΦΙΨ Ίριδα)
5. Στέλλα Κεφαλά Τσώρου (ΛΟ Βάρης)
6. Ελευθερία Ρασπόπτση (ΟΞΙΦ)
7. Μαρία Βασιλάκη (ΑΟΦΙΨ Ίριδα)
8. Χαρά Ιωάννα Παυλίδου (ΟΞΙΦ)

Εύοσμος Θεσσαλονίκης: Κύπελλο ξίφους ασκήσεως νέων (U20)

Οι δύο ξιφομάχοι του ΑΟΞ Αιγάλεω ξεκίνησαν τη νέα αγωνιστική περίοδο με νίκη στο πρώτο κύπελλο ξίφους ασκήσεως νέων U20, τη νέα τους ηλικιακή κατηγορία.

Ο ΑΓΣ Μ. Αλέξανδρος Κορδελιού διοργάνωσε με επιτυχία τους αγώνες υπό την αιγίδα της ΕΟΞ στο ΔΑΚ Ευόσμου την Κυριακή 24/9. Νικητές αναδείχθηκαν ο Αρτέμιος Τζοβάνης και η Ελένη Μπάλλου που είχαν ολοκληρώσει την περασμένη χρονιά στο Νο1 των πανελλήνιων κατατάξεων εφήβων/νεανίδων (U17) και νέων (U20) και είχαν βρεθεί και στο Νο4 των κατατάξεων ανδρών και γυναικών αντίστοιχα.

Ο Τζοβάνης στους νέους επικράτησε του συναθλητή του Γιώργου Μπάλλου (ΑΟΞ Αιγάλεω) στον ημιτελικό με 15-11 και του Σωτήρη Γεροσίδερη (ΓΕ Φλώρινας) στον τελικό με 15-6. Ο Γεροσίδερης στον άλλο ημιτελικό επικράτησε του Παύλου Πανουργιά (ΑΟΞ Αιγάλεω) με 15-7. Οι Πανουργιάς και Μπάλλος ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Η Μπάλλου στις νέες επικράτησε της Άννας Πήλιουρα (ΑΞΙΑ) στον ημιτελικό με 15-6 και της Ηλιάνας Δάριας Μπουζίκα (ΓΕ Φλώρινας) στον τελικό με 15-11. Η Μπουζίκα στον άλλο ημιτελικό επικράτησε της συναθλήτριάς της Καλλιρόης Ναΐδη (ΓΕ Φλώρινας) με 15-5. Οι Ναΐδη και Πήλιουρα πέρασαν στο λαιμό τους τα δύο χάλκινα μετάλλια.