Συνεχίζουν “χέρι – χέρι” Ολυμπιακός και ΑΕΚ | Πήρε το ντέρμπι ο Δούκας

Πειραιώτες και κιτρινόμαυροι παραμένουν αήττητοι και συγκατοικούν στην κορυφή, μετά από 7 αγωνιστικές στην Handball Premier. Νικητής σε πολύ έντονο ματς ο Δούκας, επικρατώντας της ομάδας του Άργους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ – ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 25-20

Το 7 στα 7 στη Handball Premier και το 10 στα 10 στη σεζόν έκανε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 25-20 του ΑΕΣΧ Πυλαίας στο ΚΓ Ηλιούπολης.
Οι “ερυθρόλευκοι” δεν εντυπωσίασαν, αλλά κατάφεραν να ελέγξουν το παιχνίδι από τα μέσα του α’ μέρους και έπειτα όταν μετέτρεψαν το 6-6 (17’) σε 10-6 (23’) με σερί 4-0.
Έκτοτε η ομάδα του Νίκου Γραμματικού δεν έχασε το προβάδισμα και παρά το γεγονός ότι η Πυλαία έφτασε στο -2 (19-17) στο 48’, κλείδωσε το ματς δύο λεπτά αργότερα (50’) όταν το σκορ έγινε 22-17.

ΑΕΚ- ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 36-20

Εύκολο απόγευμα για την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ αφού επιβλήθηκε με 36-20 του Ζαφειράκη Νάουσας και συνεχίζει να βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογίας ισόβαθμη (14) με τον Ολυμπιακό με 7/7.
Η “Ένωση” που είχε πρώτο σκόρερ τον Γιόνσον (7 γκολ) και με 6 τον Νορβηγό Τόμε που έκανε ντεμπούτο, μπόρεσε να κάνει και συντήρηση δυνάμεων αφού ακολουθεί ένα πολύ μεγάλο και δύσκολο ματς με το Αννόβερο την Τρίτη για το Εuropean League.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 29-27

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Ο Διομήδης μπορεί στο ξεκίνημα να προηγήθηκε με 3-8 και 5-10, οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν τις λύσεις και μείωσαν στο γκολ (12-13) στο ημίχρονο. Στο ξεκίνημα της επανάληψης συνεχίστηκε η αντεπίθεση του Δούκα. Στο 36’ ισοφάρισε σε 15-15 και στο 37’ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με γκολ του Γερουλάνου. Ο Διομήδης έφερε και πάλι την ισορροπία στο ματς (18-18) όμως οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πήραν μια διαφορά τερμάτων που τη διατήρησαν μέχρι το τέλος και έφτασαν στην επικράτηση.