Συνέχισε το νικηφόρο σερί και… έσπασε την αήττητη έδρα του Παναθηναϊκού (video)

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει με 15-7, απέναντι στο “τριφύλλι” για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ανδρών στο πόλο και έκανε το απόλυτο με 11 νίκες σε ισάριθμα ματς. Επιπλέον, οι “ερυθρόλευκοι” είναι οι πρώτοι που κερδίζουν τους “πράσινους” ως γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει και απέναντι στον “αιώνιο” αντίπαλο του, τον Παναθηναϊκό με 15-7, για την 11η αγωνιστική, έχοντας το απόλυτο των νικών. Οι Πειραιώτες, είναι η πρώτη ομάδα που κερδίζει το “τριφύλλι” στην έδρα του, το οποίο μετρούσε τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία ως γηπεδούχος στο κολυμβητήριο του πάρκου στο Γουδί.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά ανταγωνιστικός στα πρώτα δύο οκτάλεπτα, μένοντας κοντά στο σκορ, απέναντι στον Ολυμπιακό. Συγκεκριμένα, η πρώτη περίοδος έληξε ισόπαλη με 1-1, ενώ στο ημίχρονο το “τριφύλλι” βρισκόταν μόλις ένα τέρμα πίσω με το σκορ να είναι στο 4-3 υπέρ των “ερυθρολεύκων”.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει την επίθεση των “πράσινων” σε χαμηλά επίπεδα, ενώ παράλληλα έγινε πολύ πιο αποτελεσματικός στην τελική προσπάθεια. Έτσι το σκορ “ξέφυγε” και οι “ερυθρόλευκοι” πήραν μία διαφορά τεσσάρων τερμάτων, με το σκορ να είναι στο 7-3. Τελικά, οι Πειραιώτες επικράτησαν με 15-7 και κατάφεραν να κάνουν το απόλυτο με 11 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Tα οκτάλεπτα: 1-1, 2-3, 2-5, 2-6

Παναθηναϊκός: Αλβέρτης (1), Δευτεραίος (1), Χατζηγούλας (1), Δερμιτζάκης (1), Κανδανολέων (1), Άντζιτς (2).

Ολυμπιακός: Βάμος (3), Φουντούλης (2), Μπούσλιε (1), Μουρίκης (1), Κολόμβος (2), Παπαναστασίου (3), Δερβίσης (1), Γραμματικός (1), Δήμου.//