Στους “8” του Europe Cup το “τριφύλλι”!

Την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε με 3:1 κόντρα στην αυστριακή LZ Λιντς Φρόσμπεργκ, στον αγώνα ρεβάνς που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο “Παύλος Γιαννακόπουλος”.

Το γυναικείο τμήμα πινγκ πονγκ του Παναθηναϊκού επικράτησε για δεύτερη φορά κόντρα στη LZ Λιντς Φρόσμπεργκ με 3:1 και προκρίθηκε στη φάση των “8” του Europe Cup.

Οι “πράσινες” ήταν για ακόμη μια φορά τρομερές, διπλασίασαν τις νίκες τους κόντρα στην αυστριακή ομάδα στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος” και σφράγισαν το εισιτήριο για την προημιτελική φάση της διοργάνωσης. Το “τριφύλλι” περιμένει τον αντίπαλό του που θα προέρχεται από το Champions League.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Κατερίνα Τόλιου να μπαίνει πολύ δυνατά και να “καθαρίζει” εύκολα το πρώτο σετ κόντρα στην Παύλοβιτς με 3:0. Στο δεύτερο σετ, η Κωνσταντίνα Παρίδη ξεκίνησε καλά αλλά έχασε στις λεπτομέρειες (9:11) με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ (0:1). Στη συνέχεια, ανέβασε την απόδοσή της και με πολύ ώριμο παιχνίδι ισοφάρισε σε 1:1 κατακτώντας τελικά το σετ με 3:1 και δίνοντας την πρόκριση στον Παναθηναϊκό.

Τη σκυτάλη πήρε η Έλσα Τέρπου, η οποία προσπάθησε να… τελειώσει τον αγώνα αλλά βρέθηκε πίσω με 1:0 από την Παντίτα Πινιοπιζάν. Ήταν κοντά στην ισοφάριση, ωστόσο δε μπόρεσε να “λυγίσει” την Πινιοπιζάν, η οποία πήρε το σετ (3:0), με την LZ Λιντς Φρόσμπεργκ να μειώνει σε 2:1.

Στο παιχνίδι, πέρασε ξανά η Κατερίνα Τόλιου για να αντιμετωπίσει αυτή τη φορά την Αναστασία Ραντιόναβα. Η Τόλιου δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλό της διαμορφώνοντας το τελικό 3:1 υπέρ του Παναθηναϊκού.