Στον τρίτο προκριματικό γύρο αποκλείστηκε ο Σγουρόπουλος

Το έργο της πρόκρισης στο κυρίως ταμπλό του κροατικού World Table Tennis Contender, στο Ζάγκρεμπ για τον Έλληνα αθλητή έσβησα αν και ήταν έτσι κι αλλιώς πολύ δύσκολο για μία ακόμα φορά.

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος άρχισε την προσπάθειά του με εξαιρετικό αποτέλεσμα και δημιούργησε προϋποθέσεις για κάτι ουσιαστικό, ωστόσο στον τρίτο προκριματικό γύρο δεν είχε την ίδια απόδοση και αποκλείστηκε στα τρία σετ.

Για να προκριθεί ένας αθλητής στον 1ο γύρο του απλού (σ.σ. των «32») θα έπρεπε να περάσει 4 προκριματικούς γύρους και να είναι στους 8 καλύτερους. Στον 2ο προκριματικό κατέβαλλε σήμερα 27/06 με 3-0 σετ τον Ιταλό Νιαγκόλ Στογιάνοφ, αλλά λίγες ώρες αργότερα ηττήθηκε από τον Γάλλο Λέο Ντε Νοντρέ. Στο τουρνουά του Ζάγκρεμπ μετείχαν ακόμα, αμέσως μετά την παρουσία τους στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες, η Κατερίνα Τόλιου και η Ελισάβετ Τέρπου.

Ο Σγουρόπουλος (νούμερο 239 στην παγκόσμια κατάταξη) κοιτούσε το βράδυ της Τρίτης (26/06) μόνο τη νίκη προκειμένου να πάει στο καθοριστικό ματς για την πρόκριση. O Λέο Ντε Νοντρέ (νούμερο 155 στον κόσμο) ήταν αντίπαλός του από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις στις νεαρές ηλικίες. Την Τετάρτη (27/06) ο Γάλλος έχει κάνει σημαντική πρόοδο κι έδειξε και καλά διαβασμένος για το παιχνίδι του τετράκις πρωταθλητή Ευρώπης. Ο τελευταίος δεν μπόρεσε να κρατήσει τον εξαιρετικό ρυθμό από το προηγούμενο ματς, είχε αστάθεια και μοιραία ήρθε η ήττα και ο αποκλεισμός με 3-0 σετ (2-11, 6-11, 6-11). Σε επίπεδο ανδρών ήταν η πρώτη αναμέτρηση των δύο αθλητών.

Ο Σγουρόπουλος είχε bye στον 1ο προκριματικό και μπήκε στο τουρνουά από τον 2ο αντιμετωπίζοντας έναν τακτικό αντίπαλο των τελευταίων χρόνων. Ο λόγος για τον Νιαγκόλ Στογιάνοφ (Νο 134), απέναντι στον οποίο είχε καλή παράδοση, αλλά πάντοτε έδινε σκληρές αναμετρήσεις. Σήμερα ωστόσο, ο Ελευσίνιος άσος ήταν ασυναγώνιστος. Εφάρμοσε εξαιρετική τακτική πιέζοντας τον Ιταλό στο backhand και το κυριότερο ήταν πολύ σταθερός τόσο στις επιθέσεις του όσο και στο κοντρόλ. Παρά τη μεγάλη εμπειρία του ο Στογιάνοφ δεν βρήκε καμία διέξοδο και ο Σγουρόπουλος επιβλήθηκε με 3-0 σετ (11-6, 11-8, 11-6).

Από το 2016, που μετείχε στο παρθενικό του ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της μεγάλης κατηγορίας, ο Σγουρόπουλος πετυχαίνει την 5η νίκη του εναντίον του Στογιάνοφ και σε ποικιλία διοργανώσεων σύμφωνα με τα αρχεία Head to Head της διεθνούς ομοσπονδίας (ITTF), που πρόσφατα ανανέωσε ο Δημοσθένης Μεσσήνης. Σε αυτό το διάστημα έχασε μόλις μία φορά, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2018, πάντα με βάση τα στοιχεία στην καινούργια σχετική ενότητα, που ο Έλληνας competition manager της ITTF ανέπτυξε με τις τελευταίες εκδόσεις των σύγχρονων browsers (Firefox, Chrome, Safari, Opera) κάνοντας μία ακόμα εξαιρετική δουλειά.

Να σημειωθεί τέλος ότι και ο γεννημένος στη Βουλγαρία, 36χρονος Ιταλός, ήταν πριν από το Ζάγκρεμπ στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες μάλιστα πλασαρίστηκε στις θέσεις 9-16 του απλού καταφέρνοντας και αξιοσημείωτη νίκη 4-0 σετ επί του Σλοβάκο αμυντικού Βαγκ Γιανγκ (αποκλείστηκε αργότερα με αυτό το σκορ από τον Γερμανό πρωταθλητή Ευρώπης Κιου Ντανγκ).//Γ.