Στον τελικό του Κυπέλλου η Πυλαία

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης άφησε εκτός τελικού τον ΠΑΟΚ (26-23) και περιμένει τον αντίπαλο της ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό

Την πρόκριση για πρώτη φορά στον τελικό του Final 4 στο Κύπελλο Ελλάδας πήρε η Πυλαία, που έκανε τη μεγάλη έκπληξη, αφού επικράτησε 26-23 του ΠΑΟΚ στον πρώτο ημιτελικό.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Στο 11′ η Πυλαία προηγήθηκε με 2 γκολ διαφορά (4-2), με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 6-6 στο 20 λεπτό. Στην συνέχεια, οι τυπικά γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα τους και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 11-8.

Στo δεύτερο ημίχρονο η Πυλαία συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, αφού ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει λύσεις, και ανέβασε το υπέρ της προβάδισμα στα επτά γκολ (19-12), περίπου 15 λεπτά πριν το τέλος. Η ομάδα του Μπάμπη Ανανιάδη μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα οκτώ τερμάτων (22-14), ωστόσο ο «Δικέφαλος του Βορρά» προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, καθώς μείωσε στο 55΄ σε 23-20. Περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να πλησιάσει στα δύο γκολ και ο Τριανταφυλλίδης «έγραψε» το 26-22, «κλειδώνοντας» την πρόκριση της Πυλαίας στον τελικό.

Διαιτητές: Πατιός–Τσιάνας. Δίλεπτα: 3-2. Κόκκινη: Ζαφείρης, Πέναλτι: 3/3 – 2/4.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 5-3, 6-6, 9-7, 11-8 (ημίχρονο), 12-10, 14-11, 18-12, 22-15, 23-20, 26-23.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Μπάμπης Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 1, Αντωνιάδης 1, Μέτσης, Ελευθεριάδης 5, Ν. Κουκμίσης, Τσαμεσίδης 7, Γιαννακίδης, Κ. Κουκμίσης 3, Σαμαράς, Αλεξανδρίδης, Παπαγεωργίου 4, Αλατσατιανός 2, Γιαννακόπουλος, Τριανταφυλλίδης 2, Μπάτζιος 1.

ΠΑΟΚ (Πάνος Γούσιος): Δεληζάνος, Παλάσκας, Βελισσαρίου, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 3, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 1, Αποστόλου 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης 8, Γιορανίδης, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης 4.