Σπουδαίο τρίποντο για την Βουλιαγμένη (video)

Η ομάδα του Βουγιασίνοβιτς επικράτησε με 13-12 της Γιαντράν και την προσπέρασε στη βαθμολογία του Len Champions, σε μία αναμέτρηση που είχε τον έλεγχο από την αρχή, ενώ έβγαλε και σημαντικές άμυνες στα τελευταία λεπτά.

Η Βουλιαγμένη κέρδισε με 13-12 την Γιαντράν για την 5η αγωνιστική του Len Champions League και ανέβηκε στη τέταρτη θέση, που δίνει εισιτήριο για τα play-offs της διοργάνωσης. Η ομάδα του Βουγιασίνοβιτς είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με σημαντικές αποκρούσεις του Τζωρτζάτου στα πρώτα λεπτά και κομβικές άμυνες στο φινάλε.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με δύο εντυπωσιακές αποκρούσεις του Τζωρτζάτου ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να δίνει τη δυνατότητα στην ομάδα του να πάρει το προβάδισμα με τον Παπασηφάκη. Ο Ντέλιτς ισοφάρισε για την Γιαντράν, με τους γηπεδούχους όμως να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα, με εύστοχο πέναλτι του Καλογερόπουλου και την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 3-2. Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη πήρε και προβάδισμα τριών τερμάτων (5-2) με τον Αλαφραγκή και διατήρησε διαφορά ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (7-5).

Στη τρίτη περίοδο μπήκαν μουδιασμένα οι γηπεδούχοι στον αγωνιστικό χώρο και επέτρεψαν στην Γιαντράν να ισοφαρίσει σε 7-7 αρχικά, με τους Κάγκαλι και Μπούριτς και σε 8-8 έπειτα, με τον Ντόμπουντ να απαντάει στο τέρμα του Τρούλου. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το ελάχιστο προβάδισμα για την Βουλιαγμένη (9-8). Στο τελευταίο οκτάλεπτο η Ελληνική ομάδα διατηρούσε συνεχώς το προβάδισμα, ακόμη και στις φάσεις που έπαιξε με παίκτη λιγότερο και με σημαντικές άμυνες έφτασε σε μία κομβική νίκη (13-12) για τη συνέχειά της στη διοργάνωση.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 4-3, 2-3, 4-4.

Βουλιαγμένη: Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος 4, Καστρινάκης, Καλογερόπουλος 3, Τρούλος 2, Νικολαΐδης 1, Παπασηφάκης 2, Γούντχεντ 1, Αλαφραγκής 1, Καπότσης, Αλμύρας, Κουρούβανης, Φάρμερ, Ανδρεάδης

Γιάντραν: Μάρτσελιτς, Μπούριτς 2, Μάρινιτς 1, Κάγκαλι 1, Μπούτιτς 1, Πέικοβιτς, Μπούκιτς, Ζόβιτς 1, Ντέλιτς 1, Ντόμπουντ 3, Σέτκα, Τομάσοβιτς, Άνιτς