Σε… ερυθρόλευκα χέρια το Σούπερ Καπ (video)

Μπορεί να δυσκολεύτηκε, ωστόσο ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει της Πυλαίας στο κλειστό της Ηλιούπολης με 30-24, κατακτώντας έτσι τον τίτλο του θεσμού, ο οποίο “αναβίωσε” μετά από 23 χρόνια.

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν με το “δεξί” τις υποχρεώσεις τους για τη νέα αγωνιστική σεζόν, κατακτώντας τον πρώτο τους τίτλο για φέτος, αυτόν του Σούπερ Καπ Ελλάδας, καθώς επικράτησαν με 30-24 της “σκληροτράχυλης” Πυλαίας. Ο αγώνας διεξήχθη στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης για τον θεσμό που αναβίωσε ξανά μετά από 23 ολόκληρα χρόνια. Το παιχνίδι αυτό είχε και φιλανθρωπικό χαρακτήρα, καθώς τα έσοδα δόθηκαν στο ΠΙΚΠΑ Βούλας.

Οι δυο ομάδες μπήκαν “ζεστές” στην αναμέτρηση και το σκορ ήταν κοντά. Ο Βέμπερ έδωσε κάποιες λύσεις στους Πειραιώτες, δίνοντάς τους το προβάδισμα με τη διαφορά των τριών τερμάτων (7-4). Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα της Πυλαίας ανέβασε στροφές και λίγο αργότερα με τον Αλεξανδρίδη, ισοφάρισε σε 11-11. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους “ερυθρόλευκους” να ηγούνται στο σκορ για τέσσερα γκολ (16-12).

Οι Θεσσαλονικείς μπορεί να μην άρχισαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο με πρωτεργάτη τους τον Αλεξανδρίδη, κατάφεραν να πλησιάσουν σε απόσταση… αναπνοής (20-19). Ο Ολυμπιακός όμως στο τέλος “πάτησε το πόδι στο γκάζι” “εκτοξεύοντας” μέσα σε λίγα λεπτά τη διαφορά σε ικανοποιητική “απόσταση”. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 30-24, με την ομάδα του Πειραιά να πανηγυρίζει την κατάκτηση του τίτλου.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 7-5, 10-10, 12-11, 16-12 (ημ.), 18-14, 20-17, 22-19, 24-20, 30-24