Ρεκόρ διαδρομής στο Μαραθώνιο Ρόδου | Χιλιάδες δρομείς βίωσαν έναν εξαιρετικό αγώνα

Κάθε ρεκόρ κατέρριψε ο 9ος Διεθνής Μαραθώνιος Ρόδου που έγινε με μεγάλη επιτυχία την Κυριακή 21 Απριλίου στο Σμαραγδένιο Νησί.

Περισσότεροι από 3800 δρομείς κάθε ηλικίας από 52 χώρες συμμετείχαν σε όλες τις διαδρομές, ενώ ρεκόρ στην κλασική απόσταση πέτυχε ο Κενυάτης Kurgat Kiptoo Moses με 2:16:08 που είναι ένας από τους καλύτερους χρόνους που έχουν επιτευχθεί σε Μαραθώνιο στην Ελλάδα.

«Μου άρεσε πολύ η διαδρομή και ο αγώνας, όλα ήταν πολύ όμορφα και θέλω να έρθω ξανά. Θα καλέσω και συμπατριώτες μου δρομείς να έρθουν για να τρέξουμε όλοι μαζί», είπε ο μεγάλος νικητής. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Charles Thomas επίσης από την Κένυα με 2:27:46 και στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκε ο Πολωνός Dominik Malik με 2:52:56. Στην τέταρτη θέση και πρώτος Ελληνας ήταν ο Παναγιώτης-Στυλιανός Δημητρίου με χρόνο 2:52:56.

Στις γυναίκες πρώτη θέση για την Moonika Kitt από την Εσθονία σε 3:22:14, ενώ δεύτερη τερμάτισε η Hannah Garvey με 3:24.32 από τη Μεγάλη Βρετανία και τρίτη ήταν η Ana Maria Wilson από την Κολομβία με 3:27:39. Πρώτη Ελληνίδα ήταν η Ευαγγελία Βλαχάκη με 3:28:31.

Στον αγώνα του Ημιμαραθώνιου μεγάλος νικητής ήταν ο Μιχάλης Χατζηιωάννου με 1:14:45, ο οποίος τιμά συνεχώς τον Μαραθώνιο Ρόδου με την παρουσία του και στις γυναίκες νίκησε η Ουκρανή Anna Georgievskaya σε 1:33:59.

Ξεχωριστή παρουσία στη διοργάνωση είχε και ο πρωταθλητής του Μαραθώνιου της Αθήνας, Παναγιώτης Καραΐσκος που ήταν ο μεγάλος νικητής των 10χλμ. με 32:06, ενώ η Ιρλανδή Rachel Murphy ήταν πρώτη στις γυναίκες με 41:40.

Ένα μεγάλο πάρτι στη Ρόδο

Πέρα, όμως, από τους χρόνους και τις επιδόσεις, ο 9ος Μαραθώνιος Ρόδου εξελίχθηκε σε ένα μεγάλο δρομικό πάρτι με την παρουσία χιλιάδων δρομέων αλλά και φιλάθλων που βγήκαν στους δρόμους του νησιού και ενθάρρυναν τους συμμετέχοντες.//Λ.