“Βύθισε” την Κροατία και πήρε το χάλκινο (video)

Σε έναν σπουδαίο μικρό τελικό στη Βουδαπέστη, η Εθνική ομάδα πόλο ανδρών επικράτησε της Κροατίας με 9-7 ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Βουδαπέστης.

Στο ξεκίνημά του ο αγώνας ήταν αρκετά κλειστός. Οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Πρώτη το έκανε η Ελλάδα χάρη στην εκτέλεση του Κώστα Κάκαρη με 2:20 να απομένουν για το πρώτο οκτάλεπτο. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου πήραν… φωτιά και έφτασαν στο 4-0 μέσα σε τέσσερα λεπτά. Σκόρερ χρίστηκαν οι Κάκαρης, Σκουμπάκης και Αργυρόπουλος. Οι Κροάτες μείωσαν άμεσα σε 4-1 με τον Μπούκιτς, αλλά ο Φουντούλης απάντησε με νέο τέρμα. Ο Φάτοβιτς σκόραρε για το 5-2 ενώ λίγο αργότερα ο Τζωρτζάτος απέκρουσε πέναλτι του Χαρκόφ. Στα τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, έγινε το 5-3 χάρη στο γκολ του Ζούβελα.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι σκόραραν γρήγορα στο δεύτερο μισό, με τον Μπούκιτς για να κατεβάσουν τη διαφορά στο ένα τέρμα (5-4). Η Εθνική, όμως, βρήκε άμεσα τη δική της απάντηση με τον Κάκαρη να μετουσιώνει σε γκολ μια εξαιρετική επίθεση για το 6-4. Το σκορ άνοιξε ακόμα περισσότερο (7-4) όταν ο Αργυρόπουλος βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά στον αγώνα. Ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης, Άγγελος Βλαχόπουλος, έκανε το… “νταμπλ σκορ” (8-4) με το δικό του πρώτο τέρμα στο ματς, δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Τον τελευταίο λόγο τον είχαν οι Κροάτες, οι οποίοι μείωσαν σε 8-5.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον τρόπο που τελείωσε η προηγούμενη, μιας και ο Κράγκιτς έκανε το 8-6. Ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος έκανε το ματς… της ζωής του και η Ελλάδα έβγαλε συνεχόμενες άμυνες για περισσότερα από πέντε λεπτά. Με 2:15 στο ρολόι, ο Κωσταντίνος Γεννηδουνιάς έκανε το 9-6, “κλειδώνοντας” την επικράτηση στον μικρό τελικό. Στη συνέχεια κι ενώ το ματς είχε πρακτικά κριθεί, οι Κροάτες έκαναν το 9-7. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ.

Πρόκειται για το δεύτερο συνεχόμενο μετάλλιο της Εθνικής, μετά από το ασημένιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Σκουμπάκης.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 5-3, 8-5, 9-7.