“Πέρασε” από τη Νάουσα η Πυλαία

Τη τρίτη νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια κόντρα στον Ζαφειράκη πέτυχαν οι Κυπελλούχοι Ελλάδας, καθώς επικράτησαν με 28-24.

Νικηφόρα πρεμιέρα για την ΑΕΣΧ Πυλαίας στην Handball Premier 2022-23, καθώς κέρδισε εκτός έδρας τον Ζαφειράκη Νάουσας με 28-24.

Η αναμέτρηση δεν έγινε στη Νάουσα, αλλά στο «Φιλίππειο» Βέροιας, διότι το γήπεδο της τοπικής ομάδας ανακαινίζεται.

Ο αγώνας ξεκίνησε καλύτερα για τον Ζαφειράκη, που προηγήθηκε στο σκορ από νωρίς και μάλιστα πήρε και διψήφια διαφορά στο 6ο λεπτό για το 4-2, ενώ δύο λεπτά αργότερα απέκτησε “αέρα” τριών τερμάτων με το σκορ στο 6-3. Η βραχεία κεφαλή που διατηρούσαν οι γηπεδούχοι κράτησε μέχρι το 19ο λεπτό, με το σκορ στο 14-11. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους σκορ 4-0, η Πυλαία πέρασε μπροστά στο σκορ πριν τη λήξη του ημιχρόνου για το 15-16.

Στην επανάληψη οι Κυπελλούχοι Ελλάδας έσφιξαν την άμυνά τους και κατάφεραν να κλέψουν αρκετές μπάλες και να σκοράρουν στον αιφνιδιασμό, όταν και πήραν εκείνοι προβάδισμα τριών τερμάτων, με το σκορ στο 17-20 (38′). Μέσα στα επόμενα τρία λεπτά η διαφορά είχε εκτοξευθεί για πρώτη φορά στα πέντε γκολ, με την Πυλαία να μη σταματά εκεί και να παίρνει “κεφάλι” ακόμη και με έξι τέρματα (19-25 στο 45′).

Ένα μικρό ξέσπασμα του Ζαφειράκη που μείωσε το σκορ στα τρία τέρματα (22-25), δεν αρκούσε για να αποφύγει την ήττα, με το τελικό 24-28 να χαρίζει την πρώτη νίκη στη σεζόν στην Πυλαία.