“Λύτρωση” στην εκπνοή για τον ΠΑΟΚ

Με γκολ του Κούπμαν στο τέλος της αναμέτρησης, ο “Δικέφαλος του Βορρά”, πέτυχε άλλη μία μεγάλη ανατροπή στον 4ο όμιλο της Β΄ προκριματικής φάσης του Euro Cup ανδρών, αποσπώντας ισοπαλία 9-9 από την ισπανική Μεντιτεράνι.

Ο ΠΑΟΚ πλέον κρατάει στα “χέρια” του την πρόκριση στους “16” του Euro Cup ανδρών, μετά την ισοπαλία 9-9 που έφερε με την ισπανική Μεντιτεράνι για τον 4ο όμιλο της Β’ προκριματικής φάσης της διοργάνωσης.

Οι “ασπρόμαυροι” άργησαν να μπουν στο παιχνίδι και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 6-1, στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια η ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου βελτιώθηκε αισθητά στην άμυνα και στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να “ροκανίσει” τη διαφορά και να μειώσει σε 8-7 με διαδοχικά γκολ του Κούπμαν και του Τσολακούδη, στις αρχές του τελευταίου οκταλέπτου. Ο Πέρεθ πέτυχε το 9-7, ο Μιλάρντοβιτς απάντησε 1,5 λεπτό πριν τη λήξη και στην εκπνοή ο Κούπμαν χάρισε στον ΠΑΟΚ ένα βαθμό που μπορεί να αποδεχθεί “χρυσός”.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 2-2, 1-2, 1-4

Μεντιτεράνι: Παλαζόν, Γκαρσία Ερνάντες 1, Λινάρες, Εστέβεζ 1, Πρατ 3, Κόρες, Ρόκα Μπαρσέλο, Ράντιτς 2, Κουέ, Ροντρίγκεζ 1, Καμπαγιέρο 1, Σεράνο, Ορτέγκα

ΠΑΟΚ: Αϊβαλιώτης, Καπράγκος 1, Παπαμανωλιουδάκης, Ν. Προσινικλής, Καλαργυρός, Κεχαλάρης 3, Μιλάρντοβιτς 2, Τσολακούδης 1, Χαραλαμπόπουλος, Πολ. Προσινικλής, Κούπμαν 2, Κουγιουνής, Αλειφτήρας.