“Λύγισε” στις λεπτομέρειες από το Αννόβερο η ΑΕΚ

Η “ένωση” ηττήθηκε από την Γερμανική ομάδα με 34-29 στη Χαλκίδα, με το σύνολο του Ντράγκαν Τζούκιτς προσπαθεί να κάνει την υπέρβαση απέναντι σε ένα πολύ ισχυρό αντίπαλο.

Η ΑΕΚ φιλοξένησε το Αννόβερο για την  4η αγωνιστική του 2ου Ομίλου της EHF European League, με την ομάδα του Ντράγκαν Τζούκιτς να κάνει ότι είναι δυνατόν για να μείνει κοντά στο σκορ κόντρα στους Γερμανούς. Στο πρώτο μέρος η “ένωση” μπήκε δυνατά σκοράροντας τρία γκολ στα πρώτα λεπτά με τους φιλοξενούμενος να έχουν απάντηση. Ο “δικέφαλος” αντεπιτέθηκε και έφτασε 10 γκολ με τους Γερμανούς να ακολουθούν στο σκορ (10-10), με το Αννόβερο να περνάει μπροστά με 14-12, αλλά την ΑΕΚ να βρίσκει σθένος και να ισοφαρίζει στο ημίχρονο με 16-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γερμανική ομάδα βρήκε τους χώρους και πέρασε ξανά μπροστά, με τους γηπεδούχους να μην έχουν εύστοχες επιθέσεις, κάνοντας δύσκολο το έργο τους για την συνέχεια της αναμέτρησης. Το έμπειρο Αννόβερο κατάφερε να χτίσει σταδιακά μια διαφορά (26-28), την οποία διατήρησε μέχρι τέλους και έφτασε στη νίκη με 29-34.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 7-7, 9-10, 12-14, 16-16 (ημιχρ.), 18-19, 20-21, 24-24, 26-28, 27-30, 29-34