“Λύγισε” στη Βαρκελώνη ο Ολυμπιακός (video)

Η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει την φορμαρισμένη -αυτή την περίοδο- Μπαρτσελονέτα και να ανέβει στην πρώτη θέση του ομίλου στο Champions League καθώς ηττήθηκε 10-5.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους εξελισσόταν ένα μεγάλο ντέρμπι στη Βαρκελώνη για τη 10η αγωνιστική του α’ ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Ολυμπιακός όμως στη συνέχεια έμεινε άσφαιρος για 13 ολόκληρα λεπτά, η Μπαρτσελονέτα αντίθετα είχε σημειώσει πέντε και εν τέλει πήρε μια εύκολη νίκη με 10-5.

Παράλληλα, η Προ Ρέκο νίκησε 21-4 το Ανόβερο και πλέον η βαθμολογία είναι: Μπαρτσελονέτα 27 βαθμοί, Προ Ρέκο 24, Ολυμπιακός 22, ΝΟ Βουλιαγμένης 14, και την επόμενη αγωνιστική (5/4) παίζουν: Ολυμπιακός-Ανόβερο, Ραντνίτσκι-Μπαρτσελονέτα, ΝΟ Βουλιαγμένης –Προ Ρέκο και Ντιναμό Τιφλίδας-Γιαντράν.

Ασφαλώς και ήταν καθοριστική η απουσία του τραυματία Φιλίπ Φιλίποβιτς αλλά στο πρώτο μέρος όλα κυλούσαν όμορφα. Ο Μάρκο Μπίγιατς ήταν καταπληκτικός, ο Μάρτον Βάμος είχε σημειώσει δυο τέρματα, έκλεισε με 3-3 το πρώτο μισό. Ο Μουνιαρίθ έκανε το 4-3, ο Ολυμπιακός έχασε επίθεση με παραπάνω, ο Φαμέρα το 5-3, ο Ολυμπιακός συμπλήρωσε τέσσερις σερί επιθέσεις με παραπάνω χωρίς να βρει γκολ, ο Παούλ αντίθετα σημείωσε το 6-3 (3:45 από τη λήξη του τρίτου) και πλέον ο αγώνας είχε πάρει πολύ άσχημη τροπή. Στο 3-8 ο Ντίνος Γενηδουνιάς μείωσε με πέναλτι αλλά πλέον όλα είχαν κριθεί.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 10-5

Οκτάλεπτα: 1-1, 2-2, 3-0, 4-2

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ (Έλβις Φάτοβιτς): Αγκίρε, Φαμέρα 1, Μάτκοβιτς 1, Μουνιαρίθ 3, Ντε Τόρο, Λαρούμπε 1, Παβιγιάρντ 1, Φερνάντεζ Μιράντα, Κόμπτε, Περόνε 2, Παούλ 1, Μπούστος, Πόρτερ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίγκορ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης, Δήμου, Κολόμβος, Παπαναστασίου 2, Ζερδεβάς.