“Κιτρινόμαυρη” η πρεμιέρα

Η “Ένωση” κατάφερε να επικρατήσει με 25-22 του Ολυμπιακού, στο “Γεώργιος Κασιμάτης” και έτσι ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της για τη νέα σεζόν.

Η αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στον Ολυμπιακό για την πρώτη αγωνιστική της Handball Premier, ήταν προγραμματισμένος για τις 19:00, αλλά καθυστέρησε 20 λεπτά να ξεκινήσει. Ο λόγος ήταν, ότι οι “ερυθρόλευκοι” επιθυμούσαν να τραβήξουν τον αγώνα σε βίντεο, κάτι το οποίο απαγορεύεται για τον φιλοξενούμενο και το δικαίωμα, αυτό έχει μόνο ο γηπεδούχος.

Θυμίζουμε ότι η αναμέτρηση δεν είχε τηλεοπτική, αλλά ούτε διαδικτυακή μετάδοση, καθώς είχε επιβληθεί στις δύο ομάδες απαγόρευση μετάδοσης για το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι τους.

Το παιχνίδι τα πρώτα δέκα λεπτά είχε… άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Το μεγαλύτερο προβάδισμα που κατάφερε να πάρει η “Ένωση” ήταν αυτό των τριών τερμάτων. Ο Ολυμπιακός παρόλα αυτά, βρισκόταν κοντά στο σκορ και το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες με διαφορά δύο γκολ, υπέρ της ΑΕΚ με 13-11.

Η όμορφη ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί της “Ένωσης”. (EUROKINISSI)

Το δεύτερο 30λεπτο ξεκίνησε με τους “ερυθρόλευκους” να μειώνουν στο γκολ και την ΑΕΚ να… νιώθει την ανάσα τους. Από κει και πέρα όμως το σύνολο του Αλβανού “πάτησε” γκάζι και με ένα γρήγορο 5-1, πήρε μία ασφαλή διαφορά τεσσάρων τερμάτων.

Μέχρι το 54′ η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τα τέσσερα γκολ και το μόνο που κατάφεραν οι “ερυθρόλευκοι” ήταν να μειώσουν σε 25-22, λίγες στιγμές πριν το τελευταίο σφύριγμα. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με την ΑΕΚ να αρχίζει τις υποχρεώσεις της με το… δεξί.

AEK (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής (1), Τικ, Ζίβκοβιτς, Γιούκιτς (4), Μαντάλινιτς (9), Νικολαΐδης, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου (3), Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι (3), Ρογκούλσκι (1), Λέμος (2), Κεδέρης (2).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς (1), Καραμπουρνιώτης (1), Παπαβασίλης (3), Κανδύλας (2), Μπάγιος, Παπαδόπουλος (2), Δομπρής (3), Βέμπερ (5), Πασσιάς, Μοντόρο (1), Σλαβούλιτσα (1), Οστρούσκο (2), Γκράτζαν (1), Μιχαηλίδης, Μπάουερ