“Γλυκιά” ήττα για τον Πανιώνιο στο Βελιγράδι

Αν και βρέθηκε αρχικά “με την πλάτη στον τοίχο”, ο Πανιώνιος έφυγε τελικά με μία… ανατρέψιμη ήττα από τη Σερβία, στον πρώτο του αγώνα με την Παρτιζάν για τη φάση των “16” του Euro Cup Πόλο Ανδρών.

Η ομάδα του Κώστα Δήμου γνώρισε την ήττα με 12-11 από την Παρτιζάν στο Βελιγράδι, ωστόσο το σκορ αυτό δεν θα της κοστίσει πολλά, καθώς είναι εφικτό να ανατραπεί στη ρεβάνς της Νέας Σμύρνης (14/12), όπου θα κριθεί η πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι “κυανέρυθροι” πραγματοποίησαν… εφιαλτικό ξεκίνημα, καθώς οι γηπεδούχοι σκόραραν όπως και όποτε ήθελαν, για να πάρουν… αέρα πέντε τερμάτων (5-0) μετά από μόλις πέντε λεπτά αγώνα και 8-2 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια, όμως ο Πανιώνιος βελτιώθηκε αισθητά σε άμυνα και επίθεση και με ένα σερί 4-0 μείωσε σε 8-6 στο ημίχρονο. Η Παρτιζάν δεν κατάφερε να ξεφύγει ξανά στο σκορ και προς το φινάλε οι Νεοσμυρνιώτες θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν, έχασαν όμως δύο ευκαιρίες με παίκτη παραπάνω. Ο Ντιμιτρίεβιτς στα 49 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων (12-10) στη σερβική ομάδα, αλλά ο Γούνας “απάντησε” στα 17 δευτερόλεπτα και διαμόρφωσε το τελικό 12-11, που αφήνει ορθάνοιχτη την “πόρτα” την πρόκρισης για τον Πανιώνιο.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 3-5, 3-3, 1-2

Διαιτητές: Μπουσέ (Γαλλία), Κουν (Ουγγαρία)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Μίλος Κορόλια): Κοστρόφ, Γιάκσιτς 2, Μίλος 2, Μούσικιτς, Γιαούκοβιτς, Γκλάντοβιτς, Τρτόβιτς, Ντιμιτρίεβιτς 3, Μπόζοβιτς, Σμίλιεβιτς 3, Γκίγκα 1, Πάπαριτς 1, Μιλόσεβιτ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 3, Μπουζαλάς, Γκιουβέτσης 2, Μπιτάτζε 1, Νταλάπας, Καλαϊτζής 1, Μουρατίδης, Παπάκος 1, Γούνας 3, Σπούνερ, Καπετανάκης, Αναγνώστου. //